Czy wymiana kominka na ekologiczny kwalifikuje się do ulgi termomodernizacyjnej?

kominek piec komin książka kapelusz stopy fotel koc dziewczyna kobieta czytelnictwo / shutterstock

Według stanowiska KIS, wydatki poniesione na zakup kominka ekologicznego wraz z wkładem oraz jego zabudowaniem nie zaliczają się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Kominek ekologiczny, a ulga termomodernizacyjna 

W styczniu 2022 roku podatnik złożył wniosek o odliczenie ulgi termomodernizacyjnej związanej z wymianą starego kominka na nowy kominek ekologiczny. Wniosek dotyczył budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który jest jedynym źródłem ogrzewania w związku z brakiem możliwości podłączenia ogrzewania gazowego z sieci. Po przeprowadzeniu analizy, podatnik stwierdził, że inne dostępne źródła ogrzewania np. fotowoltaika, pompa ciepła, energia elektryczna nie są efektywne ze względu na różne ograniczenia. W związku z tym, podatnik uznał, że wymiana kominka na ekologiczny jest korzystnym rozwiązaniem. Kwota do odliczenia na fakturze wynosi 12.800 zł brutto.

Wnioskodawczyni zaznaczyła, że przeprowadzona modernizacja, obejmująca m.in. montaż ekologicznego kominka, miała na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. Wydatki na tę modernizację nie są objęte wykazem materiałów budowlanych dla termomodernizacji, jednak wnioskodawca twierdzi że spełnione są warunki określone w ustawie o wspieraniu termomodernizacji. Prace zostały przeprowadzone w 2022 roku, prowadząc do redukcji zużycia energii i poprawy komfortu cieplnego. Wnioskodawczyni wskazuje, że posiada faktury na materiały i usługi związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym wystawione na jej dane przez podatnika podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy może rozliczyć wymianę starego kominka na nowy kominek ekologiczny jako ulgę termomodernizacyjną.

KIS: Wydatek na zakup kominka ekologicznego nie uprawnia do ulgi 

Według oceny KIS, stanowisko przyjęte przez wnioskodawczynię jest nieprawidłowe. KIS oceniła, że ulga termomodernizacyjna dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, w efekcie których zaoszczędzona jest energia potrzebna do ogrzewania budynku mieszkalnego. Jednakże, nie każda wymiana kominka będzie spełniała te kryteria. W świetle przepisów, kominki są urządzeniami grzewczymi należącymi do miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Aby skorzystać z ulgi, konieczne jest spełnienie określonych warunków, takich jak zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Reasumując, KIS stwierdziła, że wydatki związane z zakupem i instalacją miejscowych ogrzewaczy na paliwo stałe nie są wymienione w zamkniętym katalogu w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju jako wydatki kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.134.2023.3.AC

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...