Czy podatnik jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że sprzedając nieruchomość na cele publiczne (inwestycje), realizowane przez Skarb Państwa, podatnik powinien być zwolniony od zapłaty podatku dochodowego od takiej transakcji zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć

W dniu 14 lutego 2022 roku podatnik został obdarowany wraz z bratem przez rodziców darowizną w postaci nieruchomości - gospodarstwa rolnego. Nieruchomość objęta darowizną została zaproponowana do sprzedaży w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Jeżeli podatnik nie zgodziłby się na sprzedaż, przewidziane było wywłaszczenie. Podatnik zdecydował się na dobrowolną sprzedaż, aby uniknąć procesu wywłaszczenia.

 Sprzedaż nieruchomości została dokonana w dniu 6 lutego 2023 roku na rzecz spółki w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Przedmiotem sprzedaży były działki, które były współwłasnością podatnika i brata oraz działki, które były wyłącznie własnością podatnika. Podatnik uzyskał przychody z tytułu odszkodowania wypłacanego zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami. Zbycie nieruchomości miało miejsce na cele uzasadniające wywłaszczenie, a sprzedaż nastąpiła w związku z prawem pierwokupu spółki. 

Nieruchomości znajdują się na obszarze, dla którego obowiązują szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i gospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy jako obdarowana darowizną, która ustanowiła Panią właścicielem, jest Pani zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży do A. na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa?

Brak PIT

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa. Organ odwołał się do art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje zwolnienie od opłaty podatku dochodowego od takiej transakcji.

"Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że uzyskała Pani przychód z tytułu sprzedaży działek oraz udziałów w działkach. Sprzedaż nastąpiła w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu. Nabycie przez Panią działek oraz udziałów w działkach nastąpiło w drodze darowizny od rodziców, czyli miało charakter nieodpłatny. Tym samym nie został spełniony jeden z warunków wyłączających przedmiotowe zwolnienie, gdyż cena nie stanowiła elementu nabycia. Zatem, uzyskany przez Panią przychód z tytułu sprzedaży działek nr 1/3 i nr 1/5 oraz udziału w działkach nr 4/2, nr 6, nr 9, nr 6 w Programie Dobrowolnych Nabyć w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu na cele realizacji inwestycji publicznej Skarbu Państwa, tj. A., korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku z tego tytułu." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji organów administracji skarbowej wniosek dla pytającego jest taki, że nie jest on zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa. Podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od uzyskanych przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.29.2023.3.AC

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...