REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT z faktur związanych z inwestycją rozbudowy i przebudowy ulicy?

VAT z faktur związanych z inwestycją rozbudowy i przebudowy ulicy
VAT z faktur związanych z inwestycją rozbudowy i przebudowy ulicy
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Artykuł dotyczy interpretacji indywidualnej związanej z odliczeniem podatku VAT przez gminę w kontekście rozbudowy i przebudowy ulicy, finansowanej ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W artykule przedstawione zostanie stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie, które wskazuje, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur związanych z realizacją inwestycji.

VAT z faktur związanych z inwestycją rozbudowy i przebudowy ulicy

Gmina, będąc wnioskodawcą Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zwróciła się z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej realizacji inwestycji polegającej na rozbudowie i przebudowie ulicy. Nakłady inwestycyjne miały zostać sfinansowane ze środków własnych Gminy i zrefundowane ze środków unijnych w ramach PROW 2014-2020, na operacje typu „...” w ramach poddziałania „…”. Gmina zapytała, czy może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zakupu związanych z realizacją inwestycji.

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktur związanych z realizacją inwestycji

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, Gmina nie jest podatnikiem podatku VAT w przypadku realizacji przedmiotowej inwestycji. Zatem, Gmina nie ma możliwości odliczenia podatku VAT z faktur związanych z realizacją inwestycji.

Ponadto, art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednak w przypadku Gminy, która nie przewiduje wykorzystywania powstałych dróg do żadnych czynności opodatkowanych, odliczenie podatku VAT nie ma miejsca.

Podsumowanie

Z interpretacji KIS wynika, że Gmina nie może dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zakupu związanych z realizacją inwestycji. Powstałe drogi będą ogólnodostępne i służyć będą mieszkańcom, nie będą pobierane żadne opłaty za ich użytkowanie. Interpretacja ta ma znaczenie dla Gminy, która nie będzie ponosić dodatkowych kosztów związanych z odliczeniem podatku VAT. Organ administracji skarbowej potwierdził, że podatek naliczony VAT związany z realizacją inwestycji jest kosztem kwalifikowanym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.44.2023.1.JK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA