Czy usługa zapewnienia oprawy artystycznej wesel podlega zwolnieniu z VAT?

Ślub wesele plener para małżeństwo / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 33 lit. b ustawy o VAT, ponieważ przepis ten obejmuje jedynie indywidualnych twórców i artystów wykonawców, natomiast nie podmioty zbiorowe.

Oprawa artystyczna wesel a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawcą jest spółka, świadcząca usługi związane z wystawianiem przedstawień artystycznych. Członkowie zarządu nie tylko wykonują utwory muzyczne, ale także tworzą autorskie scenariusze i programy imprez, w tym różnego rodzaju zabawy i konkursy. Wnioskodawca planuje również przeniesienie praw autorskich od wykonawców do spółki za pośrednictwem umów. Scenariusze wykonywane na imprezach mają charakter twórczy i obejmują dobór utworów muzycznych oraz choreografii, aby dostosować je do gustów klientów. Podczas imprez wykonywane są również utwory autorskie, konkursy i animacje, a także humorystyczne przemówienia i toasty.

Spółka zadała pytanie KIS czy oprawa artystyczna wesel podlega zwolnieniu z VAT. Spółka uważa, że jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług.

KIS: usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców są zwolnione z VAT

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było błędne. KIS podkreśliła, że zgodnie z treścią przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, usługi kulturalne zwolnione są z podatku VAT, jeśli są świadczone przez indywidualnych twórców lub artystów, wykonawców wynagradzanych w formie honorariów, w tym za przeniesienie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów. Jednakże, aby skorzystać z tego zwolnienia, usługi muszą być wykonywane przez konkretne osoby, a nie przez spółkę czy inne podmioty zbiorowe.

Reasumując, spółka nie jest uprawniona do zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT ze względu na swoją status prawny jako osoba prawna i brak statusu indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy. Spółka musi naliczać i pobierać podatek od towarów i usług od swoich świadczeń związanych z oprawą artystyczną wesel.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.829.2022.2.SM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...