Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn za nieruchomość nabytą w drodze zasiedzenia?

mieszkanie do wynajęcia wynajem wynajmu przeprowadzka deweloper najemca wynajmujący najem / Shutterstock

Podatnik, który nabył nieruchomość w drodze zasiedzenia jest obowiązany zapłacić podatek od spadków i darowizn - stwierdził w swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Podatek od spadków i darowizn a nieruchomość nabyta w drodze zasiedzenia

W sierpniu 1990 r. wnioskodawczyni zawarła warunkową umowę kupna nieruchomości lokalowej na podstawie, której nabyła samodzielną jednostkę mieszkalną wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku oraz wieczystym użytkowaniem działki. Przeniesienie prawa własności ww. nieruchomości na rzecz wnioskodawczyni nastąpiło w październiku 1990 r. W chwili nabycia nieruchomości nie były dokonywane wpisy w księdze wieczystej dotyczące praw własności do jednostki. Wnioskodawczyni była w posiadaniu jednostki od momentu jej nabycia do chwili obecnej. 

Wnioskodawczyni kilka lat po nabyciu ww. lokalu zainicjowała postępowanie sądowe mające na celu formalne uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. Powyższe działanie spowodowało zakwestionowanie praw wnioskodawczyni. Trwające postępowanie sądowe zakończyło się wydaniem przez sąd postanowienia, w którym zostało stwierdzone nabycie własności nieruchomości lokalowej przez zasiedzenie na rzecz wnioskodawczyni. Prawomocność postanowienia nastąpiła w marcu 2022 r. 

Wnioskodawczyni zwróciła się do organu z pytaniem, czy musi uiścić podatek od spadków i darowizn za nabycie nieruchomości przez zasiedzenie, pomimo zawarcia umowy kupna tej nieruchomości w 1990 r.

Obowiązek podatkowy

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawczyni, KIS stwierdza, że jest ona zobowiązana do uiszczenia podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia. Organ wskazuje, że faktyczne nabycie nieruchomości miało miejsce w 1990 roku, a postanowienie sądu z 2022 roku jedynie formalnie uregulowało stan nieruchomości. Z przepisów art. 1 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn jasno wynika, że podatkowi temu podlega, zgodnie z wolą ustawodawcy, nabycie tytułem zasiedzenia. Orzeczenie sądu o nabyciu tytułem zasiedzenia nakłada zatem konkretny obowiązek na podatnika. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że tego rodzaju nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Nie przewidział on żadnych uregulowań, na podstawie których możliwe byłoby stwierdzenie, że w przedmiotowej sytuacji takie opodatkowanie miałoby nie występować. Wnioskodawczyni jest zatem zobowiązana do uiszczenia podatku na zasadach określonych w przepisach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.172.2022.5.MM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...