Czy wypłata earn-out wpływa na wysokość podstawy opodatkowania PCC?

firma prawo / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała korzystną interpretację dotyczącą wpływu wypłaty earn-out na podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka hiszpańska, będąca wnioskodawcą, nabyła udziały w polskiej firmie, otrzymując tym samym potwierdzenie, że ewentualna wypłata earn-out nie wpłynie na wysokość podstawy opodatkowania. 

Podatek PCC i earn-out

Wnioskodawcą była spółka hiszpańska zajmująca się produkcją opakowań. Spółka nabyła udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z nabyciem udziałów, wnioskodawca zobowiązał się do uiszczenia na rzecz sprzedającego ceny płatnej w trzech fazach. Umowa sprzedaży udziałów zawierała trzy etapy płatności, w tym m.in. warunkowy komponent związany z osiągnięciem określonych parametrów finansowych przez polską spółkę. Umowa sprzedaży udziałów zawarta przez wnioskodawcę uzależniała wypłatę earn-out od osiągnięcia przez spółkę określonych parametrów finansowych za rok 2022. Wypłata będzie oparta na wskaźnikach EBITDA i wskaźniku wzrostu. Ostateczna kwota earn-out zostanie obliczona na podstawie rocznego sprawozdania finansowego spółki za 2022 rok oraz przekazana sprzedającemu najpóźniej do 30 kwietnia 2023 r., i wypłacona w terminie określonym w umowie. Jeśli wartość earn-out wyniesie zero, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do żadnej zapłaty na rzecz sprzedającego z tego tytułu. Wnioskodawca ocenia, że wypłata earn-out, która zawarta jest w umowie nie wpłynie na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnej.

Stanowisko KIS: earn-out nie wpływa na podstawę opodatkowania PCC

Według stanowiska KIS, wypłata nie powinna wpłynąć na wysokość podstawy opodatkowania, gdyż nie jest związana z wartością rynkową udziałów w momencie zawarcia umowy i nie jest istotnym elementem umowy sprzedaży udziałów. KIS oceniła, że earn-out  jako dodatkowe świadczenie jest uzależnione od przyszłych zdarzeń i wyników finansowych spółki i nie jest związane z wartością rynkową udziałów w momencie zawarcia umowy. Ponadto KIS wskazała, że earn-out nie jest znany w momencie zawarcia umowy i jest uzależniony od przyszłych i niepewnych okoliczności, takich jak wyniki finansowe za rok 2022. Ponieważ nie jest możliwe określenie jego wysokości w chwili zawarcia umowy, nie można uzasadnić przyjęcia, że earn-out zwiększa wartość rynkową udziałów na dzień powstania obowiązku podatkowego. W konsekwencji nie powinien być on uwzględniany w podstawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przedstawionej sprawie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.21.2023.2.ASZ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...