Czy sprzedaż mieszkania przed rokiem od zakupu wyklucza prawo do ulgi mieszkaniowej?

mieszkanie podmiejskie bloki kredyt / Shutterstock

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnicy, którzy sprzedali mieszkanie przed upływem roku od jego zakupu, mogą nadal skorzystać z ulgi mieszkaniowej. W interpretacji stwierdzono, że przeznaczenie uzyskanych środków pieniężnych z wcześniejszej sprzedaży działki na zakup mieszkania jest uznawane za realizację celów mieszkaniowych. Dodatkowo, brak jest określenia minimalnego czasu zamieszkania, czy posiadania mieszkania w przepisach podatkowych.  

Sprzedaż mieszkania, która nastąpiła przed upływem roku od jego zakupu

Podatnicy - małżeństwo, otrzymali darowiznę w formie niezabudowanej działki od rodziców. Następnie sprzedali tę działkę i za uzyskane środki finansowe, uzupełnione kredytem hipotecznym, zakupili mieszkanie. Planowali oni zamieszkać w tym mieszkaniu głównie w okresie letnim. Jednakże, ze względu na sytuację ekonomiczną i zdrowotną, zdecydowali się na wynajem mieszkania. Następnie w związku z kłopotami finansowymi, podjęli decyzję o sprzedaży mieszkania, która nastąpiła przed upływem jednego roku od jego zakupu.

W związku z tym, zadano pytanie: Czy przysługujące Państwu prawo do ulgi mieszkaniowej, które nabyli Państwo w związku z zainwestowaniem zysku ze sprzedaży działki na zakup mieszkania przeznaczonego m.in. na własne cele mieszkaniowe, nie zostało utracone w związku z koniecznością sprzedaży tego mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu?

Przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej

Dyrektor KIS potwierdził, że mimo sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu, podatnikom przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej. Środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży działki zostały przeznaczone na zakup mieszkania. Mimo jego późniejszej sprzedaży, zostało to uznane za realizację własnych celów mieszkaniowych. Brak określenia minimalnego czasu zamieszkania w nabywanym mieszkaniu ani minimalnego okresu jego posiadania w przepisach prawnych dodatkowo potwierdził to stanowisko.

"Ponadto ustawodawca nie określa kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego, a należy podkreślić, że wyraźnie Państwo wskazali w treści wniosku, że planowali Państwo docelowo mieszkać w ww. lokalu głównie w okresie letnim. Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że sprzedaż przez Państwa lokalu mieszkalnego nie spowoduje utraty prawa do zwolnienia z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż celem nabycia w styczniu 2022 r. mieszkania była realizacja przez Państwa własnych celów mieszkaniowych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Podatnicy mają prawo do ulgi mieszkaniowej, pomimo sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu. Przeznaczenie uzyskanych ze sprzedaży działki środków pieniężnych na zakup mieszkania, mimo późniejszej sprzedaży, zostało uznane za realizację własnych celów mieszkaniowych.  

Dla podatników oznacza to, że mają prawo do ulgi mieszkaniowej. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że przysługujące prawo do ulgi mieszkaniowej nie jest utracone w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem jednego roku od jego zakupu, jeśli zostaną spełnione warunki związane z realizacją własnych celów mieszkaniowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1117.2022.3.LS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...