Czy nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury są opodatkowane?

PIT / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania, która dotyczy skutków podatkowych wypłaty nagród na rzecz sportowców, trenerów i artystów.

Opodatkowanie nagród, a osiągnięcia artystyczne i kulturalne

Burmistrz A. przyznaje coroczne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, promowania kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Nagrody są finansowane ze specjalnie przeznaczonej puli środków w budżecie gminy A. Celem tych nagród jest wyróżnienie i uhonorowanie osób, instytucji oraz innych podmiotów za ich ogólny wkład w rozwój kultury w gminie A. lub za szczególne osiągnięcia, które miały pozytywny wpływ na dziedzictwo kulturalne gminy w poprzednim roku. Nagrody mają na celu docenienie i wsparcie lokalnych twórców oraz promowanie kulturalnego bogactwa gminy A. 

Wnioskodawca zwrócił się z trzema pytaniami do KIS. Po pierwsze, czy od nagród wypłacanych sportowcom, trenerom oraz artystom należy naliczyć koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% i pobrać zaliczkę zgodnie z ustawą o PIT. Po drugie, czy należy opodatkować osoby poniżej 26 roku życia. Po trzecie, czy należy sporządzić PIT-11 i nagrody uznać jako dochód z innych źródeł czy jako działalność wykonywaną osobiście. Wnioskodawca ocenia, że od przyznanych nagród od burmistrza naliczyć należy koszty uzyskania przychodu oraz podatek w wysokości 20% oraz przychód zaliczyć jako inne źródła. Ponadto, wnioskodawca twierdzi, że w stosunku do osób, które nie osiągnęły 26 roku życia należy pobrać podatek, ponieważ są to przychody z innych źródeł.

KIS: Otrzymane nagrody to przychody z innych źródeł

Według oceny KIS stanowisko wnioskodawcy było nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że nagrody można zakwalifikować jako przychody z innych źródeł. Nagrodzeni będą w ten sposób zobowiązani do sporządzenia informacji w PIT-11 o przychodach. KIS oceniła, że nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od nagród, ani stosowania kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20%. Kwestia zwolnienia przedmiotowego przychodów uzyskiwanych przez podatników do 26 roku życia, określona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie znajduje zastosowania do nagród kwalifikowanych do innych źródeł. Podsumowując, wypłata wskazanych we wniosku nagród będzie wiązała się jedynie z obowiązkami informacyjnymi, polegającymi na sporządzeniu informacji w PIT-11 o przychodach z innych źródeł i przekazaniu informacji podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.51.2023.1.ENB

Zobacz także: Opera

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...