Czy umowy przechowania podlegają opodatkowaniu PCC?

kaucja pieniądze zapłata / Shutterstock

Według Krajowej Informacji Skarbowej przechowywanie środków pieniężnych na podstawie umowy przechowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.  

Przechowanie środków pieniężnych 

Wnioskodawczyni, osoba fizyczna bez działalności gospodarczej, zawarła nieodpłatną umowę przechowania środków pieniężnych z członkiem rodziny mieszkającym w USA. Celem umowy jest nabycie nieruchomości mieszkalnej w Polsce. Wnioskodawczyni otworzy oddzielny rachunek bankowy w USD, gdzie będą przechowywane środki, po przewalutowaniu na PLN, przeznaczone do opłaty za udział w nieruchomości i związanych z nią płatności. Wnioskodawczyni nie będzie miała prawa do swobodnego dysponowania środkami, a decyzje dotyczące przewalutowania podejmie członek rodziny. Umowa przechowania zawarta została w celu realizacji zamiaru nabycia nieruchomości bez ciągłości trwania. Środki na rachunku bankowym będą przechowywane do momentu dokonania wszystkich płatności związanych z zakupem i wykończeniem nieruchomości. Wnioskodawczyni ocenia, że nie jest zobowiązana do zapłaty PCC

Brak zaliczenia umowy przechowania do PCC

Według KIS umowa przechowania nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. KIS w swojej decyzji, odwołał się do zamkniętego katalogu czynności opodatkowanych w ustawie PCC. KIS przyjął stanowisko, że umowy cywilnoprawne nie należą do tego rodzaju czynności nawet, gdy w sferze gospodarczej wywołują skutki takie same bądź zbliżone do tych, które zostały wskazane w wyżej wspomnianym katalogu. W związku z tym, umowa przechowania nie jest regulowana w przepisach odnoszących się do zapłacenia daniny publicznej w ramach czynności cywilnoprawnych. KIS wyjaśnił, że należy zastosować definicję przechowania, która zawarta jest w Kodeksie cywilnym. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.22.2023.1.DR

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...