Jakie warunki muszą być spełnione do skorzystania z ulgi na powrót ?

PIT / ShutterStock

Mężczyzna mieszkający oraz pracujący 10 lat w Holandii chciał skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego dla osób powracających z zagranicy. KIS w odpowiedzi na interpretację indywidualną wskazał, że tzw. ulga na powrót będzie miała zastosowanie w przypadku spełnienia łącznie wszystkich warunków znajdujących się w ustawie o PIT.

Skorzystanie z ulgi na powrót 

Mężczyzna, który złożył interpretację indywidualną był powracającym z zagranicy obywatelem polskim. Przez ostatnie 10 lat mieszkał i pracował w Holandii, składając zeznania podatkowe w Polsce i odbierając zaświadczenie o dochodach z Polski, które były niezbędne do rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym.  W uzupełnieniu wniosku podał, że przebywał w Polsce przez 26 dni w latach 2019-2021, jednak centrum jego interesów gospodarczych i osobistych znajdowało się w Holandii. Posiadał również główne konto bankowe w Holandii. W 2021 roku zakupił mieszkanie w Polsce, jednak nadal przebywał i pracował na stałe w Holandii, odwiedzając Polskę tylko na krótkie urlopy. Mężczyzna, który złożył interpretację indywidualną stwierdził, że zastosowanie ulgi na powrót jest zgodne z ustawą o PIT. W jego ocenie, spełnione zostały łącznie wszystkie warunki podatkowe uprawniające do skorzystania z uprawnienia zawartego w przepisach dotyczących podatku od osób fizycznych. 

KIS: ulga na powrót przysługuje

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Krajowa Informacja Skarbowa przychyliła się do stanowiska mężczyzny w sprawie skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego dla osób powracających z zagranicy. Zgodnie z przepisami, osoba która powraca do kraju po pobycie za granicą, może ubiegać się o zwolnienie z podatku dochodowego przez określony okres, jeśli spełniła łącznie określone warunki zwarte w ustawie o PIT. KIS stwierdził, że mężczyzna wrócił do Polski na stałe w 2022 r. i stał się polskim rezydentem podatkowym. Ponadto, mężczyzna posiadał przez trzy lata ograniczony obowiązek podatkowy, kiedy mieszkał poza granicami kraju. Spełnił jednocześnie kolejny warunek zamieszkiwania przez określony czas w państwie członkowskim Unii Europejskiej zgodnie z art. 21 ust. 43 pkt. 2. KIS przychylił się także do udokumentowania przez mężczyznę potwierdzenia przebywania na trenie Holandii poprzez okazanie umowy o pracę.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.21.2023.2.AK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...