Usługi projektowania IT. Stawka 8,5% czy 12%?

Laptop,And,Coffee,Cup,In,Girl's,Hands / shutterstock

Wnioskodawca złożył zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej, pytając o możliwość zastosowania stawki 8,5% ryczałtu ewidencjonowanego w związku z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych. KIS ocenił, że zastosowana stawka ryczałtu przez wnioskodawcę jest nieprawidłowa.

Ryczałt ewidencjonowany dla usług projektowania IT - stawka 8,5%?

Wnioskodawca złożył do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wniosek dotyczący interpretacji podatkowej. W zapytaniu wnioskodawca opisał swoją działalność gospodarczą oraz przedstawił pytanie odnośnie opodatkowania swojego przychodu. Na początku 2022 roku wnioskodawca zdecydował się na zmianę formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany, z powodu braku znaczących kosztów w prowadzeniu działalności. Wcześniej rozliczał się według stawki podatku liniowego (19%). Obecnie wnioskodawca podpisał umowę ze zleceniodawcą, świadcząc usługi konsultingowe z zakresu projektowania narzędzi DevOps, wspierających współpracę między działami. Wnioskodawca świadczy usługi z zakresu analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych. Usługi te dotyczą systemów komputerowych połączonych siecią oraz ich poszczególnych składowych. Wnioskodawca zapytał KIS, czy przychód z projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%. Według oceny wnioskodawcy prawidłowe jest zastosowanie opodatkowania ryczałtem w wysokości 8,5%, ponieważ zakres świadczonych usług nie jest związany z oprogramowaniem, jego implementacją lub rozbudową. Jest związany z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych lub ich poszczególnych komponentów.

KIS: Ryczałt 12% na usługi IT związane z oprogramowaniem

Według stanowiska KIS, wnioskodawca nie ma racji w sprawie zastosowania ryczałtu w wysokości 8,5%. KIS ocenił że zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów przez osoby fizyczne usługi świadczone przez wnioskodawcę należy objąć ryczałtem 12%. KIS podkreślił, że w ustawie nie ma wprost ani pośrednio odniesień do oprogramowania. Jednak, na podstawie wykładni literalnej, słowo "związany z" oznacza "dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś". Z tego wynika, że usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania. KIS oceniając opis czynności wykonywanych przez wnioskodawcę, uznał je za związane z oprogramowaniem. W rezultacie uzyskiwane przez wnioskodawcę przychody z tych usług powinny być opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%. Reasumując - przychód z działalności gospodarczej związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki w wysokości 12%

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1003.2022.3.AG

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...