Czy dotacje na modernizację źródeł ciepła są opodatkowane?

dom rodzina modernizacja / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dotacje na modernizację źródeł ciepła w budownictwie indywidualnym są uważane za przychody z innych źródeł. KIS uznała, że gdy dotacje pochodzą z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, są zwolnione z opodatkowania.

Otrzymana dotacja, a zwolnienie podatkowe 

Wnioskodawcą jest gmina, która planuje udzielić dotacji na modernizację źródeł ciepła w budynkach indywidualnych należących do osób fizycznych w okresie 2023-2025. Umowy o dotację będą zawierane między gminą, a inwestorami, którzy spełniają konkretne kryteria, takie jak posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości na terenie gminy oraz brak zaległości podatkowych wobec gminy. 

Dotacja może być wykorzystana na modernizację systemu grzewczego, w tym na wymianę mało ekologicznych źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku, takie jak kotły na paliwo stałe z załadunkiem automatycznym, kotły opalane biomasą, kotły elektryczne, kotły gazowe o wysokiej efektywności energetycznej, pompy ciepła, oraz ogrzewanie olejowe o wysokiej efektywności energetycznej. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych. Wypłata dotacji będzie uzależniona od dostarczenia odpowiednich dokumentów.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy udzielona dotacja z budżetu gminy na realizację zadania z zakresu ochrony powietrza polegającego na modernizacji źródeł ciepła w budownictwie indywidualnym należącym do osób fizycznych będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co rodzi obowiązek sporządzania informacji o przychodach PIT-11. W ocenie wnioskodawcy, na gminie nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji w PIT-11, ponieważ powstający przychód korzysta ze zwolnienia.

KIS: dotacja na modernizację ciepła zwolniona z opodatkowania

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ uznał, że dotacje na modernizację źródeł ciepła w budownictwie indywidualnym, są traktowane jako przychody z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS wyjaśniła, że przepisy nie precyzują dokładnie, co jest objęte przychodami z innych źródeł, to stosuje się zasadę ogólności i elastyczności tego pojęcia. Oznacza to, że wszelkie przychody, które nie mieszczą się w innych kategoriach przychodów opisanych w ustawie, mogą być uznane za przychody z innych źródeł.

Jednakże, w przypadku dotacji otrzymywanych z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, przychody, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT są zwolnione z opodatkowania. KIS stwierdziła, że gmina nie musi sporządzać informacji PIT-11 dla osób, którym udzielono dotacji na modernizację źródeł ciepła.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.70.2023.2.MB

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...