Czy lekarz może skorzystać z podatku liniowego?

badanie lekarskie lekarz lekarka pacjent zdrowie choroba medycyna pracy badania wstępne okresowe stetoskop / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że lekarze mogą stosować podatek liniowy w wysokości 19%.

Opodatkowanie 19% podatkiem liniowym

Wnioskodawca, będący lekarzem prowadzący działalność gospodarczą, zwrócił się do KIS z zapytaniem dotyczącym możliwości opodatkowania dochodów podatkiem liniowym. Wnioskodawca zmienił zatrudnienie, mianowicie,  przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, od 2021 roku do 2023 roku, był  zatrudniony na podstawie umowy o pracę w w pełnym wymiarze czasu pracy (4/10 etatu). Jednakże od początku 2023 roku nie był równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę ponieważ ta umowa została rozwiązana. W ramach umowy o pracę wnioskodawca wykonywał m.in. badania i zabiegi diagnostyczne, nadzorował pracę personelu średniego w zakresie diagnostyki oraz pełnił dyżury medyczne Od początku lutego 2023 roku wnioskodawca świadczy usługi w ramach umowy cywilno-prawnej, a zakres obowiązków różni się od tych wykonywanych w ramach umowy o pracę. System wynagradzania zmienił się wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Przy umowie o pracę wnioskodawca otrzymywał  pensję wynikającą z wynagrodzenia za 4/10 etatu i dodatkowo liczby godzin dyżurowych. Natomiast w ramach umowy cywilno-prawnej wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie na podstawie liczby wykonanych i opisanych badań obrazowych oraz faktycznie przepracowanych godzin. Wnioskodawca wskazał, że od początku 2023 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, prowadząc tym samym dokumentację podatkową w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca świadczy usługi polegające na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, zgodnie z ustawą o działalności leczniczej. 

Wnioskodawca ocenia, że jest uprawniony do skorzystania z możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym. Wnioskodawca zapytał KIS, czy interpretacja przepisów podatkowych jest prawidłowa. 

Możliwość 19% podatku liniowego dla lekarza prowadzącego działalność

Według stanowiska KIS, ocena stanowiska w sprawie przez wnioskodawcę jest prawidłowa. Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona dla podatników, którzy świadczą usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy, jeżeli te usługi są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy. Jednakże, jeśli zakres czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej nie jest tożsamy z zakresem świadczeń, które były wykonywane w ramach stosunku pracy do 31 stycznia 2023 roku, to podatnik może opodatkować dochody z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym. Według stanowiska KIS zakres czynności nie był tożsamy z zakresem świadczeń wykonywanych przez wnioskodawcę do 31 stycznia 2023 r.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.66.2023.2.ID

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...