REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powiat będzie mógł odzyskać VAT od zakupów sprzętu i usług w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych?

VAT od zakupów sprzętu i usług w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odpowiedziała na zapytanie powiatu dotyczące możliwości odzyskania podatku VAT od zakupów sprzętu i usług w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych. KIS stwierdził, że powiat nie będzie mógł odzyskać podatku, ponieważ te zakupy nie będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych. W artykule omówimy powody, dla których powiat nie będzie mógł zwrócić VAT oraz konsekwencje dla planowania projektów finansowanych ze środków unijnych.

VAT od zakupów sprzętu i usług w ramach projektu finansowanego ze środków unijnych

W zapytaniu do Krajowej Informacji Skarbowej Powiat (…) zwrócił się o interpretację w sprawie możliwości odzyskania podatku VAT od dokonanych zakupów sprzętu, materiałów dydaktycznych, narzędzi tik (technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz usług w ramach projektu pn. „(…)” realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Powiat chciał dowiedzieć się, czy będzie mógł odzyskać podatek VAT od tych zakupów.

REKLAMA

Podatnik oczekiwał odpowiedzi na pytanie, czy dokonane dostawy sprzętu, materiałów dydaktycznych, narzędzi tik (technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz usług promocyjnych będą podlegały odzyskowi podatku VAT.

Brak możliwość odzyskania podatku VAT związanego z dokonanymi zakupami w ramach realizacji projektu

KIS w odpowiedzi na zapytanie Powiatu (…) stwierdził, że Powiat nie będzie mógł odzyskać podatku VAT od dokonanych zakupów. KIS powołał się na fakt, że dostarczony sprzęt, materiały dydaktyczne, narzędzia tik oraz usługi promocyjne nie będą służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych. Z tego powodu nie będą spełnione przesłanki umożliwiające odzyskanie podatku VAT.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji wynika, że Powiat (…) nie będzie miał możliwości odzyskania podatku VAT od dokonanych zakupów w ramach projektu pn. „(…)”. Powiat nie będzie uzyskiwał przychodów z tytułu korzystania z tego sprzętu, materiałów dydaktycznych, narzędzi tik oraz usług promocyjnych, dlatego nie będzie mógł zwrócić VAT z tych wydatków. Ważne jest, aby podatnicy uwzględniali te informacje przy planowaniu i rozliczaniu projektów finansowanych ze środków unijnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.134.2023.1.MK

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA