Interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego. Co trzeba wiedzieć?

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Co to jest interpretacja indywidualna? Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji? / przepisy, prawo, podatki, pytania, wątpliwości / Shutterstock

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy prawidłowo stosujesz przepisy podatkowe w swojej indywidualnej sytuacji? Jeśli tak, to interpretacja indywidualna może być dla Ciebie odpowiedzią.

rozwiń >

Co to jest interpretacja indywidualna?

Interpretacja indywidualna to oficjalne stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na temat zastosowania przepisów podatkowych w konkretnej sytuacji. Może być wydana na wniosek podatnika lub jego pełnomocnika.

Kto może złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć osoba fizyczna, osoba prawna (np. spółka z o.o.), jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej (np. stowarzyszenie, spółka cywilna), osoba fizyczna planująca założyć spółkę, podatkowa grupa kapitałowa, czy inny podmiot. Wnioskiem można wystąpić indywidualnie lub wspólnie z kilkoma zainteresowanymi w sprawie podmiotami.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej można złożyć przez Internet (za pomocą e-PUAP lub portalu e-Urząd Skarbowy), w siedzibie KIS, lub listownie na adres KIS.

Wypełnij formularz ORD-IN (lub ORD-WS, jeśli składasz wniosek we wspólnej sprawie z innymi podmiotami), podpisz wniosek i opłać wniosek, dołączając dowód wpłaty do wniosku.

Co zawiera wniosek o wydanie interpretacji?

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej powinien zawierać wskazanie rodzaju podatku, którego dotyczy wniosek, wskazanie przepisów podatkowych, które mają podlegać interpretacji, dokładny i konkretny opis zdarzenia, konkretne pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź, Twoje jednoznaczne stanowisko w sprawie, oraz oświadczenie, że w sprawie, którą opisujesz, nie toczy się postępowanie podatkowe, i nie jest prowadzona kontrola podatkowa lub kontrola celno-skarbowa oraz, że sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

Kiedy nie otrzymasz interpretacji podatkowej?

Interpretacji indywidualnej nie otrzymasz, gdy zagadnienie, o które chcesz zapytać, zostało już rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej wydanej przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, stanowi przedmiot wniosku o wydanie wiążącej informacji stawkowej, uzasadnia przypuszczenie, że Twoje działanie może zmierzać do unikania opodatkowania lub stanowić nadużycie prawa w zakresie podatku VAT, zostało przedstawione w niewystarczający sposób i nie zostało przez Ciebie uzupełnione zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wezwaniu organu, nie dotyczy przepisów prawa podatkowego wynikających z ustaw podatkowych, np. PIT, CIT, VAT, PCC, dotyczy właściwości, uprawnień i obowiązków organów podatkowych, dotyczy Twojej indywidualnej sprawy podatkowej, która w dniu złożenia wniosku o interpretację jest przedmiotem np. toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej.

W jakim terminie otrzymasz interpretację indywidualną?

Na wydanie interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS ma 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Jeśli Twój wniosek będzie niepełny – dostaniesz wezwanie do uzupełnienia wniosku. Uzupełnij wniosek w ciągu 7 dni. Okresu między wezwaniem przez organ a uzupełnieniem przez Ciebie wniosku nie wlicza się do 3 miesięcznego terminu do wydania interpretacji. Jeśli nie dostaniesz interpretacji indywidualnej w ciągu 3 miesięcy, Twoje stanowisko – które przedstawisz we wniosku – zostaje uznane za prawidłowe. Interpretację dostaniesz na Twoje konto ePUAP, na konto w e-Urzędzie Skarbowym lub pocztą na adres, który wskażesz we wniosku lub jeżeli składasz wniosek za pośrednictwem pełnomocnika, na jego adres.

Ile kosztuje interpretacja indywidualna?

Obecnie opłata za złożenie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynosi 40 zł. Przy czym jest to opłata nie od jednego wniosku, a od jednego stanu faktycznego lub od jednego zdarzenia przyszłego, którego dotyczy wniosek. A we wniosku można ująć kilka stanów faktycznych czy zdarzeń przyszłych. 

Czytaj także: Wyższe opłaty za interpretacje podatkowe od 2024 roku. Przedsiębiorcy zapłacą 400 zł a największe firmy nawet 2800 zł

Płatność można dokonać przelewem na konto bankowe Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku. W przypadku składania wniosku elektronicznie, dowód wpłaty można przesłać w formie skanu. Pamiętaj, że bez opłaty wniosek nie będzie rozpatrywany.

Pamiętaj, że interpretacja indywidualna to narzędzie, które może pomóc Ci prawidłowo stosować przepisy podatkowe. Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji podatkowej, skorzystaj z tej możliwości!

Zobacz także: Jak szukać interpretacji podatkowych?

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...