Otrzymane odszkodowanie za eksmisję należy opodatkować - w jaki sposób podzielić środki między współwłaścicieli?

blok deweloper ewidencja gruntów kataster użytkowanie wieczyste wywłaszczanie eksmisja / Shutterstock

Dyrektor KIS omówił opodatkowanie otrzymanego odszkodowania przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, z której jedna lokatorka została eksmitowana. Lokatorka uzyskała prawo do dochodzenia odszkodowania od Gminy. Prawo do dochodzenia odszkodowania w imieniu wszystkich zostało przeniesione na rzecz jednego ze współwłaścicieli - cesjonariusza - który otrzymał świadczenie. Dyrektor KIS wskazał, że otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu oraz, że każdy ze współwłaścicieli powinien opodatkować to zgodnie ze swoim udziałem w nieruchomości. 

Odszkodowanie za brak zapewnienia lokalu przez gminę

Wnioskodawca jest jednym z kilku współwłaścicieli nieruchomości, w której jeden z lokatorów został eksmitowany na podstawie wyroku sądowego. Sąd nakazał Gminie zapewnienie lokalu socjalnego, ale Gmina nie wywiązała się z tego obowiązku. Wnioskodawca, jako cesjonariusz, uzyskał prawo do dochodzenia odszkodowania od Gminy w imieniu pozostałych współwłaścicieli. Wyrok sądowy zasądzający odszkodowanie na rzecz Wnioskodawcy jest prawomocny i Gmina wypłaciła całą zasądzoną kwotę. Teraz pozostaje dokonać podziału otrzymanych środków między współwłaścicieli i opodatkować te kwoty.

Należy podzielić na części

Dyrektor KIS uważa, że otrzymane odszkodowanie powinno być opodatkowane jako przychód z innych źródeł, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przychód ten powinien być wykazany i opodatkowany w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym podatnik go otrzymał lub został postawiony do jego dyspozycji - wskazał Dyrektor KIS.

Wnioskodawca powinien wykazać i opodatkować tylko tę część otrzymanej kwoty, która jest jego udziałem we własności nieruchomości. Gmina Miejska powinna sporządzić dla Wnioskodawcy stosowną informację podatkową (PIT-8C) obejmującą całość wypłaconej kwoty, a następnie współwłaściciele będą odpowiedzialni za wykazanie i opodatkowanie kwoty tak jak ich udziały w nieruchomości.

Podsumowanie

Wnioskodawca powinien wykazać i opodatkować tylko tę część otrzymanego odszkodowania, która jest jego udziałem we własności. Gmina Miejska powinna sporządzić dla Wnioskodawcy stosowną informację podatkową (PIT-8C) obejmującą całość wypłaconej kwoty. Pozostali współwłaściciele będą odpowiedzialni za wykazanie i opodatkowanie swojego udziału po tym, jak wnioskodawca przekaże im środki. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek od wypłacanych należności i nie musi przekazywać informacji o wypłatach współwłaścicielom ani urzędom skarbowym - do tego zobowiązani są pozostali współwłaściciele we własnym zakresie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1261.2021.3.DA

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...