Wydatki na finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie stanowią kosztu uzyskania przychodu banku

Płaca minimalna portfel banknoty złotówki / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której stwierdziła, że wydatki banku na finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Decyzja ta opiera się na braku spełnienia przez te wydatki wymagań opisanych w art. 15 ust. ustawy o CIT.

Bank i system ochrony

Bank, będący wnioskodawcą, ma siedzibę w Polsce i prowadzi działalność bankową zgodnie z ustawą Prawo bankowe. W czerwcu 2022 r. bank przystąpił do nowo utworzonego systemu ochrony, który jest uzupełnieniem instytucji ochrony systemu finansowego. System ochrony ma na celu zapewnienie płynności i wypłacalności każdego uczestnika, w szczególności poprzez udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń. Bank rozważa uznanie składek na funkcjonowanie spółki zarządzającej systemem ochrony za koszty uzyskania przychodów. Pytanie, które postawił, brzmi: "Czy Bank jest uprawniony do zaliczenia ponoszonych składek na funkcjonowanie spółki zarządzającej systemem ochrony do kosztów uzyskania przychodów?"

Bank argumentuje, że składki na pokrycie kosztów funkcjonowania spółki zarządzającej systemem ochrony mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Wnioskodawca podkreśla, że składki te są związane z działalnością gospodarczą banku, są racjonalne i celowe, służą zabezpieczeniu źródeł własnych przychodów. Bank powołuje się na orzeczenia sądów administracyjnych, które potwierdzają tę interpretację.

Wydatki nie stanowi kosztu podatkowego

Krajowa Informacja Skarbowa nie zgadza się ze stanowiskiem banku. Według KIS, wydatki na finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie spełniają wymagań opisanych w art. 15 ust. ustawy o CIT, aby być uznane za koszt uzyskania przychodu. KIS argumentuje, że te wydatki nie są bezpośrednio związane z osiągnięciem przychodów. Ponadto, KIS podkreśla, że uczestnictwo w systemie ochrony jest dobrowolne, co dodatkowo utrudnia traktowanie tych wydatków jako kosztu uzyskania przychodu.

Podsumowując, KIS stwierdziła, że wydatki banku na finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie mogą być traktowane jako koszt uzyskania przychodu. Ta interpretacja ma istotne implikacje dla banków uczestniczących w systemie ochrony, ponieważ wpływa na sposób, w jaki mogą one traktować swoje wydatki na ten system w kontekście podatkowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.208.2023.1.SP

Podatki
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...