REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może obniżyć kwotę podatku VAT związaną z inwestycją w budowę drogi gminnej?

VAT z tytułu inwestycji w budowę drogi gminnej
VAT z tytułu inwestycji w budowę drogi gminnej
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Gmina planująca budowę ulicy skierowała pytanie do organu administracji skarbowej odnośnie możliwości obniżenia kwoty podatku VAT związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby inwestycji. Według interpretacji KIS, inwestycja w budowę drogi gminnej nie jest opodatkowana pod względem VAT, ponieważ jest realizacją zadań narzuconych gminie przez przepisy o samorządzie terytorialnym.

VAT z tytułu inwestycji w budowę drogi gminnej

Wnioskodawcą jest gmina, która planuje przeprowadzić inwestycję polegającą na budowie ulicy w jednej ze swoich miejscowości. W związku z tym, gmina złożyła pytanie dotyczące możliwości obniżenia kwoty podatku VAT związanego z nabyciem towarów i usług na potrzeby tej inwestycji.

REKLAMA

Brak prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację zadania inwestycyjnego

KIS odpowiedziała na zapytanie wnioskodawcy, odnosząc się do przepisów prawa podatkowego. Organ administracji skarbowej wskazał, że inwestycja w budowę drogi gminnej nie jest transakcją opodatkowaną pod względem VAT, ale spełnieniem zadań narzuconych gminie przez przepisy o samorządzie terytorialnym, drogach publicznych i finansowaniu dróg z funduszy publicznych. Powołano się również na przepisy prawa europejskiego, które wskazują, że organy publiczne nie są uważane za podatników w odniesieniu do działań podejmowanych jako organy publiczne. Wskazano również na liczne indywidualne interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, które potwierdzają stanowisko organu.

Podsumowanie

Wnioskodawca jest przekonany, że gmina nie będzie uprawniona do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją projektu, który nie będzie służył celom komercyjnym, a będzie realizowany w ramach własnych zadań gminy. Wnioskodawca argumentuje, że odliczenie VAT jest warunkowane faktem, że dobra i usługi nabyte są używane przez podatnika do celów opodatkowanych. W tym przypadku gmina działa w ramach własnych zadań, a efekty projektu nie będą wykorzystywane w transakcjach opodatkowanych podatkiem VAT. Gmina nie wygeneruje żadnych dochodów z projektu i udostępni obszar społeczności lokalnej bezpłatnie. Dlatego gmina nie będzie działać jako podatnik VAT i nie będzie miała prawa do odliczenia VAT od wydatków na ten cel.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.245.2023.1.KŁ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA