Czy najem części dachu przez wspólnotę mieszkaniową może być zwolniony z zapłaty CIT?

blok z wielkiej płyty / blok z wielkiej płyty / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dochody uzyskiwane przez wspólnotę mieszkaniową z wynajmu części nieruchomości wspólnej nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, ponieważ nie są uważane za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, natomiast mają charakter komercyjny i biznesowy.

Najem części dachu, a zwolnienie z CIT 

Wnioskodawcą jest wspólnota mieszkaniowa, która jest stroną umowy, której przedmiotem jest najem części nieruchomości wspólnej fragmentu dachu budynku. Umowa ta uzyskała akceptację ogółu właścicieli, którzy podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie. Najemca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zainstalował maszt telefonii cyfrowej oraz niezbędne urządzenia, które umożliwiają dostęp do sieci telefonii komórkowej i internetu mieszkańcom budynku. Dochody z wynajmu tego fragmentu dachu wynoszą rocznie około 22 000 złotych i służą pokryciu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. 

Warto podkreślić, że koszty przewyższają dochody uzyskiwane z najmu, a różnicę pokrywają właściciele lokali, proporcjonalnie do ich udziałów. Informacje dotyczące wysokości tych dochodów są regularnie przekazywane właścicielom lokali, którzy nie zgłosili zastrzeżeń w związku z tą sytuacją. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy przychody z tytułu zawartej umowy najmu i uzyskiwany z tego tytułu dochód mogą podlegać zwolnieniu przedmiotowemu, zgodnie z ustawą o CIT? Wnioskodawca uważa, że dochody są zwolnione z zapłaty podatku. 

KIS: cel komercyjny nie zalicza się do gospodarki zasobami mieszkaniowymi 

KIS stwierdziła, że zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest błędne. KIS uznała, że przychody uzyskiwane przez wspólnotę mieszkaniową w tym z najmu części nieruchomości wspólnej na cele komercyjne, podlegają opodatkowaniu. Organ podatkowy podkreślił, że zasoby mieszkaniowe obejmują budynek, lokale mieszkalne, wyposażenie budynku, pomieszczenia wspólne, urządzenia techniczne, infrastrukturę terenu i inne elementy niezbędne do zapewnienia warunków mieszkalnych. Ponadto, właściciele lokali wchodzących w skład wspólnoty są zobowiązani do ponoszenia kosztów utrzymania swoich lokali, przestrzegania porządku domowego, uczestniczenia w kosztach zarządu nieruchomością wspólną i dbania o wspólne dobro. Koszty zarządu nieruchomością wspólną obejmują remonty, konserwację, opłaty za dostawy energii i mediów, ubezpieczenia, podatki, utrzymanie porządku i wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Organ wskazał, że przypadku wspólnoty mieszkaniowej, dochody uzyskane z umowy najmu fragmentu dachu na cele komercyjne, takie jak montaż masztu telefonii komórkowej, nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, ponieważ nie są uważane za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. KIS uznała, że montaż masztu telefonii cyfrowej i świadczenie usług telekomunikacyjnych, mają charakter komercyjny i biznesowy. Nie są bezpośrednio związane z zapewnieniem mieszkańcom lokali mieszkalnych możliwości korzystania z zasobów mieszkaniowych. Głównym celem działalności jest generowanie zysku z działalności telekomunikacyjnej, a nie utrzymanie czy zarządzanie zasobami mieszkaniowymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.731.2022.1.MKO

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...