REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kwota uzyskana z cesji partycypacji w TBS i koszty wykończenia mieszkania może być zaliczona do przychodu z praw majątkowych?

dom mieszkalny blok osiedle mieszkaniowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że kwota uzyskana z tytułu cesji partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w TBS jest przychodem z praw majątkowych i tak należy traktować je w rozliczeniu podatkowym PIT. Z kolei nakłady związane z wykończeniem mieszkania i trwale z nim związane mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Nabycie udziału w kosztach budowy 

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nabyła udziały w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w ramach programu TBS. Wniosek dotyczył kwalifikacji kwoty uzyskanej z cesji partycypacji jako przychodu z praw majątkowych oraz istnienia możliwości zaliczenia kosztów poniesionych na wykończenie lokalu do kosztów uzyskania przychodu.

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził - jest przychód i możliwość zaliczenia wydatków do kosztów jego uzyskania

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora KIS, kwota uzyskana z cesji partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w TBS jest kwalifikowana jako przychód z praw majątkowych zgodnie z art. 18 ustawy o PIT. Nabywając udziały w kosztach budowy, Wnioskodawca nie nabywa prawa własności do lokalu mieszkalnego, lecz jedynie prawo do korzystania z mieszkania na zasadach najmu. Zatem, prawo do korzystania z mieszkania należy traktować jako prawo majątkowe.

Co do kwestii dodania kwoty poniesionych nakładów na wykończenie lokalu do kosztów uzyskania prawa majątkowego, Dyrektor KIS wskazał, że nakłady związane z wykończeniem mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

"Wydatki poniesione w związku z zawarciem umowy partycypacji oraz poniesione nakłady na wykończenie lokalu mieszkalnego można zakwalifikować - jako wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży prawa majątkowego, co w konsekwencji powoduje, że różnica pomiędzy kwotą uzyskaną z odpłatnego zbycia praw wynikających z umowy sprzedaży partycypacji oraz wydatków poniesionych na wykończenie ww. lokalu mieszkalnego, a wpłaconą kwotą partycypacji i poniesionymi przez Pana oraz należycie udokumentowanymi wydatkami tytułem ww. nakładów - podlega opodatkowaniu" - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji wnioski dla Wnioskodawcy są takie, że kwota uzyskana z cesji partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego jest kwalifikowana jako przychód z praw majątkowych na gruncie podatku PIT. Ponadto, nakłady związane z wykończeniem mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jeśli są trwale z nim związane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.914.2022.1.KKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA