REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy komornik sądowy będzie płatnikiem VAT przy sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji?

VAT przy sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji
VAT przy sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Komornik sądowy nie będzie płatnikiem podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji. Odpowiedź urzędu skarbowego wynika z braku dowodów na działalność gospodarczą oraz braku faktury VAT dokumentującej zakup. Decyzja ta ma zastosowanie do konkretnej sytuacji, ale podobne przypadki będą analizowane indywidualnie. Oto szczegóły dotyczące rozstrzygnięcia w sprawie opisanej przez pytającego.

VAT przy sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji

W związku z ewentualną sprzedażą nieruchomości gruntowej przez Komornika Sądowego, składający zapytanie w tej sprawie (pytający) przedstawił następujący stan faktyczny:

REKLAMA

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...) Kancelaria Komornicza (...), planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w miejscowości (...), działka nr 1 gm. (...), powiat (...). Dłużnicy A. B. i K. B. są właścicielami tej nieruchomości na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Dłużnicy nie są czynnymi podatnikami VAT. Działka ma kształt nieregularny, częściowo jest zagospodarowana rolniczo, część terenu to bagna i tereny podmokłe, a pozostała część jest nieużytkowana i zadrzewiona. Na terenie działki obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest obecnie zmieniany. Dłużnik A. B. poinformował, że działka była wykorzystywana do celów osobistych i nie była przedmiotem umów najmu ani dzierżawy. Działka została nabyta od Gminy, jednak Dłużnik nie posiada faktury VAT dokumentującej ten zakup.

Pytający zapytał, czy Komornik Sądowy będzie płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) w związku ze sprzedażą tej nieruchomości w drodze licytacji.

Komornik nie będzie płatnikiem podatku VAT

KIS/MF w odpowiedzi na zapytanie przedstawił następujące stanowisko:

Komornik Sądowy nie będzie płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) w związku ze sprzedażą nieruchomości w drodze licytacji. Zgodnie z odpowiedziami udzielonymi przez Dłużnika, działka nie była wykorzystywana w celach prowadzenia działalności gospodarczej ani nie była przedmiotem umów najmu lub dzierżawy. Ponadto, faktura VAT dokumentująca zakup nieruchomości nie została przedstawiona. Na podstawie tych informacji oraz braku innych okoliczności wskazujących na działalność gospodarczą, Komornik Sądowy nie będzie płatnikiem VAT.

Podsumowanie

Wynika z udzielonej odpowiedzi, że Komornik Sądowy nie będzie płatnikiem podatku VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości w drodze licytacji. Odpowiedź ta dotyczy konkretnej sytuacji przedstawionej przez pytającego i opiera się na informacjach dostarczonych przez Dłużnika. W przypadku kolejnych podobnych spraw, organy administracji skarbowej będą analizować indywidualne okoliczności i dokumentację przedstawioną w każdym przypadku, aby ustalić, czy Komornik Sądowy jest płatnikiem VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.275.2023.1.MPA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA