Czy usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych są opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

laptop kawa telefon dłonie ręce praca wykonywanie świadczenie pracy technologie / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5% dla przychodów z usług sklasyfikowanych według PKWIU 62.01.12.0 (usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych).

Świadczenie usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Jego działalność polega na świadczeniu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Wnioskodawca planuje rozliczyć się za rok podatkowy 2022 na podstawie podatku ryczałtu. W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego, Wnioskodawca pytał, czy jego usługi powinny podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a jeśli tak, to jaką stawką.

Pytanie sformułowane we wniosku brzmi: Czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług obejmujących:

•tworzenie architektury systemowej technologii informatycznych,

•tworzenie prototypów tabel i widoków dla zespołów developerskich, w oparciu o wymagania zdefiniowane przez analityków biznesowych,

•tworzenie obiektów baz danych dla projektów pilotażowych,

•tworzenie prototypów na poziomie DataLab,

•tworzenie specyfikacji projektu danych dla danych produkcyjnych,

wskazanych we wniosku, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 "Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatyczni dla sieci i systemów komputerowych", podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie?

Usługi podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, organ podatkowy stwierdził, że usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, które Wnioskodawca świadczy, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Organ podatkowy powołał się na art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a Ustawy o ryczałcie, który określa stawkę 8,5% dla przychodów z działalności usługowej.

 Organ podatkowy uznał, że usługi Wnioskodawcy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 "Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych", co potwierdza ich zgodność z przepisami ustawy.

"Pana przychody z opisanych usług nie mieszczą się w zakresie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W szczególności, nie są przychodami ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b tej ustawy. Wobec tego, jako przychody z działalności usługowej, które nie mieszczą się w zakresie zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz 6-8, podlegają opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy)." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Interpretacja organu podatkowego wskazuje, że usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych świadczone przez Wnioskodawcę powinny być opodatkowane na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatku wynosi 8,5%. Wnioskodawca ma prawo do wybrania tej formy opodatkowania, co upraszcza jego obowiązki podatkowe. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.591.2022.2.MT

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...