Czy ustanowienie służebności osobistej przy darowiźnie mieszkania wpływa na opodatkowanie?

Czy ustanowienie służebności osobistej przy darowiźnie mieszkania wpływa na opodatkowanie? / Shutterstock

W artykule omawiamy kwestię ustanawiania służebności osobistej w przypadku umowy darowizny nieruchomości. Przedstawiamy stanowisko organów podatkowych dotyczące opodatkowania takiego polecenia, oraz jak obliczyć wartość ciężaru darowizny. Dowiedz się więcej o tej tematyce i zastosuj praktyczne wskazówki.

Darowizna od ojca oraz ciotek obciążona ustanowieniem służebności mieszkania

Przed notariuszem, trójka spadkobierców złożyła dla Pani ofertę umowy darowizny wraz z pleceniem służebności osobistej. Darowizna jest spadkiem po zmarłych rodzicach darczyńców (Pani dziadkach) w postaci mieszkania dla trójki ich dzieci (Pani ojca i jego sióstr). Spadkobiercami jest Pani ojciec i jego dwie siostry (dla których jest Pani bratanicą).

Darowizna dla Pani będzie ustanowiona na całość mieszkania czyli każdy odda Pani swój udział wynoszący 1/3. Każdy ze spadkobierców zrzeka się swojej części spadku na Pani rzecz, jako jedynego właściciela ale pod warunkiem ustanowienia dożywotniej służebności osobistej na rzecz Pani ojca i jego żony (Pani matki).

Każdy z darczyńców nałoży na Panią obowiązek ustanowienia służebności osobistej na rzecz Pani ojca i matki czyli darowizna będzie obciążona jednogłośnym poleceniem darczyńców o ustanowieniu służebności osobistej na dwie osoby.

Dożywotnie ustanowienie służebności osobistej będzie stanowić ciężar darowizny

W przypadku przyjęcia oferty umowy darowizny z poleceniem ustanowienia służebności na nieruchomości, co do zasady podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jednakże, narzucone dożywotnie ustanowienie służebności osobistej dla Pani rodziców powoduje, że nie dochodzi do wzbogacenia. Tym samym polecenie darczyńców o przyjęciu darowizny w postaci spadku rodzinnego będzie stanowić ciężar darowizny.

Wartość tego ciężaru podlegać będzie odliczeniu od podstawy podatkowej umowy darowizny. Jako że poleceniem darczyńców jest ustanowienie służebności osobistej mieszkania, wartość tego ciężaru należy obliczyć zgodnie z przepisami. W przypadku ustanowienia służebności osobistej na czas nieokreślony, wartość ciężaru wynosi 4% wartości lokalu, będącego odrębną nieruchomością, pomnożona przez 10 lat.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją KIS lub MF, w przypadku przyjęcia oferty umowy darowizny z poleceniem ustanowienia służebności osobistej na nieruchomości, ciężar darowizny (wartość służebności) będzie stanowił odliczenie od podstawy podatkowej umowy darowizny. Wartość tego ciężaru należy obliczyć zgodnie z przepisami, czyli mnożąc 4% wartości lokalu przez 10 lat, jeśli służebność jest ustanowiona na czas nieokreślony.

Dla pytającego oznacza to, że może zapłacić podatek pomniejszony o wartość dwóch służebności osobistych. Dla organów administracji skarbowej oznacza to, że w przypadku podobnych sytuacji, należy uwzględniać wartość służebności osobistej przy obliczaniu podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.149.2022.2.BB

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...