Czy hodowla i sprzedaż pijawek jest zwolniona z PIT?

PIT / ShutterStock

Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) do przychodów z działalności polegającej na hodowli pijawek w Polsce nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: "ustawy o PIT"). Stanowisko organu podatkowego wynika z przepisu ustawy o PIT, który uwzględnia zwolnienie dla dochodów z działalności rolniczej. 

Hodowla pijawek a PIT

Podatnik jest obywatelem Ukrainy mieszkającym w Polsce. Rozpoczął działalność gospodarczą polegającą na chowie pijawek w warunkach laboratoryjnych. Hodowla jest sklasyfikowana pod kodem PKD 01.49Z – Chów i hodowla zwierząt pozostałych. Po zakupie pijawek „matek” będzie hodował je przez kilka miesięcy, rozmnażał i dopiero młode półroczne pijawki sprzedawał.

W kontekście tak nietypowej działalności pojawiło się pytanie dotyczące opodatkowania dochodów z tego przedsięwzięcia. Wnioskodawca zapytał KIS, czy może skorzystać z przepisów, które pozwoliłyby mu zwolnić się z podatku dochodowego, opierając się na art. 2 ust. 1 pkt 1 oraz art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT.

Stanowisko KIS

Kluczowy przepis, na którym opiera się interpretacja, to art. 2 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z jego treścią, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Definicja działalności rolniczej została zawarta w art. 2 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z nią, działalność rolnicza obejmuje wytwarzanie produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli. 

Kolejne przepisy, jak art. 2 ust. 3 i 3a ustawy o PIT, wprowadzają katalog działań specjalnych produkcji rolnej. W tym katalogu wymienione są m.in. uprawy w szklarniach i tunelach foliowych, hodowla drobiu czy hodowla dżdżownic. Organ skarbowy podkreśla, że hodowla pijawek nie znajduje się w wymienionym katalogu działań specjalnych produkcji rolnej. Z tego wynika, że dochody uzyskane z tego źródła nie stanowią dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa, organ skarbowy stwierdza, że w opisanej sytuacji uzyskane przez wnioskodawcę przychody ze sprzedaży pijawek pochodzących z własnej hodowli będą traktowane jako przychody z działalności rolniczej. Skutkiem tego jest to, że do tych przychodów nie stosuje się przepisów ustawy o PIT, a stanowisko wnioskodawcy jest zgodne z prawem.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.905.2022.1.AD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...