Czy wydatki na dokumentację projektową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

dokument, gmina / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki poniesione przez spółkę na sporządzenie projektów budowlanych sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z pozwoleniem na budowę nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zostały przekazane gminie w formie darowizny, co zgodnie z przepisami podatkowymi wyłącza możliwość uznania ich za koszt uzyskania przychodów.

Dokumentacja projektowa, a koszt uzyskania przychodów 

Wnioskodawcą jest przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji będące w 100% własnością gminy. Spółka prowadzi działalność związaną z dostarczaniem wody i odbieraniem ścieków. W związku z pozyskaniem nowych terenów inwestycyjnych przez gminę, spółka podjęła się uzbrojenia terenów w sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. W tym celu zlecono wykonanie projektu budowlano-wykonawczego i poniesiono koszty w latach 2018-2021. W styczniu 2022 r. spółka przekazała gminie dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę w ramach umowy darowizny. Koszt przekazanej dokumentacji został przeksięgowany z nakładów inwestycyjnych na inne koszty operacyjne.

Spółka powierzyła obsługę inwestycji inwestorowi zastępczemu, który przygotował i rozstrzygnął przetarg na realizację zadania. Faktury za wykonane usługi są wystawiane na gminę. Prace budowlane zostały zakończone w październiku 2022 r., a obecnie trwają prace związane z odbiorami technicznymi i rozliczeniem inwestycji. Po rozliczeniu planowane jest przekazanie wytworzonego majątku do spółki. Wnioskodawca zadał pytanie KIS: czy poniesione wydatki na sporządzenie projektów budowlanych sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z pozwoleniem na budowę i następnie przekazanie gminie nieodpłatnie umową darowizny będą kosztem uzyskania przychodów oraz w którym momencie poniesione koszty będą kosztem uzyskania przychodów ? Wnioskodawca uważa, że koszt przekazania dokumentacji powinien być rozpoznany jako koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami oraz koszt dotyczący przekazania dokumentacji powinien zostać ujęty w dacie podpisania umowy i protokołu przekazania.

KIS: darowizna wyklucza poniesione wydatki jako koszty podatkowe

Według KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę jest nieprawidłowe. Organ podatkowy uznał, że spółka nie może zaliczyć kosztów poniesionych na sporządzenie projektów budowlanych sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z pozwoleniem na budowę do kosztów uzyskania przychodów ze względu na przekazanie ich gminie w formie darowizny. KIS podkreśliła, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), koszty uzyskania przychodów, to wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Organ podatkowy podkreślił, że wydatki poniesione przez spółkę nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zostały przekazane gminie w formie darowizny. Zgodnie z przepisami, darowizna stanowi bezpłatne świadczenie majątkowe, a nie wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodów. KIS uznała, że przekazanie projektów budowlanych sieci wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z pozwoleniem na budowę przez spółkę na rzecz gminy zostało dokonane w formie umowy darowizny, która stanowi bezpłatne świadczenie majątkowe. Ostatecznie, decyzją spółki, projekty stały się własnością gminy bez żadnej odpłatności. Organ stwierdził, że umowa darowizny, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest formą prawną, która została wykluczona z możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.833.2022.1.MBD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...