Czy umorzenie kredytu we frankach szwajcarskich na cele mieszkaniowe jest zwolnione z podatku dochodowego?

kredyt frankowicze bank / Shutterstock

W świetle najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, osoby, które zawarły umowę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich i później przeliczyły go na złotówki, mogą skorzystać z zaniechania poboru podatku dochodowego od korzyści majątkowej wynikłej z umorzenia części tego kredytu.

Stan faktyczny

Wnioskodawczyni w 2011 roku zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich na refinansowanie kredytu mieszkaniowego z 2009 roku. Mieszkanie, zakupione w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, było przez nią zamieszkiwane do sierpnia 2015. Od września 2015 jest wynajmowane. W 2022 roku, wnioskodawczyni zawarła z bankiem ugodę, w wyniku której kredyt został przeliczony na złotówki, a część zadłużenia została umorzona.

W związku z danym stanem faktycznym wnioskodawczyni stwierdziła, że korzyść majątkowa osiągnięta z umorzenia części kredytu spełnia warunki Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe, ponieważ kredyt został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, był to jedyny kredyt zaciągnięty w tym celu, a ona jest jedynym właścicielem mieszkania.

Aby potwierdzić swoje stanowisko, wnioskodawczyni zadała pytanie, czy umorzenie części kredytu podlega pod Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów związanych z kredytem hipotecznym i czy wnioskodawczyni nie musi płacić podatku dochodowego z tytułu osiągniętej korzyści majątkowej?

Stanowisko KIS

W odpowiedzi na pytanie organ podatkowy potwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego jest możliwe, jeśli kredyt został zaciągnięty na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej i osoba fizyczna nie korzystała wcześniej z tego zaniechania w przypadku innego kredytu mieszkaniowego.

W uzasadnieniu, Krajowa Informacja Skarbowa odwołała się do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. Wskazano, że zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe, jeśli spełnione są określone warunki.

Podsumowanie

Na podstawie interpretacji organu administracji skarbowej (KIS), umorzona kwota kredytu refinansowanego stanowi dla wnioskodawczyni przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale znajduje zastosowanie zaniechanie poboru podatku dochodowego na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 2022 roku. W konsekwencji, wnioskodawczyni nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od umorzonej kwoty kredytu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1010.2022.2.DK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...