Uprawnienia do rozpoznania kosztów podatkowych przy nieodpłatnym zbyciu części zakładu górniczego

płot ogrodzenie granica miedza posiadanie własność pole nieruchomość posesja parcela działka / ShutterStock

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy możliwości rozpoznania w kosztach podatkowych wartości prawa użytkowania wieczystego gruntów w przypadku nieodpłatnego zbycia części zakładu górniczego.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca, Spółka Akcyjna, jest polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym wydobycie kopalin. W latach 2016-2017 Spółka nabywała przedsiębiorstwa górnicze, w skład których wchodziły zakłady górnicze i jednostki pomocnicze. W przeszłości Spółka dokonywała nieodpłatnego zbycia części majątku przejętych zakładów górniczych na rzecz Y (dalej: "SRK") w celu przeprowadzenia ich likwidacji. Podobnie, w przyszłości, Wnioskodawca może dokonać analogicznego nieodpłatnego zbycia części majątku wchodzącego w skład przejętych w przeszłości zakładów górniczych.

Wnioskodawca zadał dwa pytania dotyczące możliwości rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wartości prawa użytkowania wieczystego gruntów w przypadku nieodpłatnego zbycia części zakładu górniczego na rzecz SRK, zarówno w odniesieniu do transakcji już dokonanych, jak i transakcji planowanych w przyszłości. Wnioskodawca uważa, że na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 8b ust. 2 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, był uprawniony do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodów wartości prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Stanowisko KIS:

W odpowiedzi na zapytanie Wnioskodawcy, Krajowa Izba Skarbowa (KIS) wskazali, że wartość prawa użytkowania wieczystego gruntów, będącego częścią zakładu górniczego, może być uznana za koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych. Powołują się przy tym na art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 8b ust. 2 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. KIS stwierdzili, że wartość prawa użytkowania wieczystego gruntów może być uwzględniona w kosztach podatkowych zarówno dla transakcji już dokonanych, jak i dla planowanych transakcji w przyszłości.

Podsumowanie:

W wyniku interpretacji przepisów przez KIS, Wnioskodawca może uwzględnić wartość prawa użytkowania wieczystego gruntów w kosztach podatkowych dotyczących nieodpłatnego zbycia części zakładu górniczego na rzecz SRK. Dotyczy to zarówno transakcji, które już miały miejsce, jak i tych planowanych w przyszłości. Decyzja ta daje Wnioskodawcy możliwość obniżenia podstawy opodatkowania CIT poprzez rozpoznanie wartości praw użytkowania wieczystego gruntów jako kosztów uzyskania przychodów. Jest to znaczące dla Wnioskodawcy, który będzie mógł skorzystać z ulgi podatkowej. Z kolei organy administracji skarbowej uzasadniły swoje stanowisko na podstawie interpretacji odpowiednich przepisów prawa podatkowego i prawa górniczego. Interpretacja ta może mieć także wpływ na podobne przypadki innych podatników, którzy będą mogli również rozpoznać wartość prawa użytkowania wieczystego gruntów w kosztach podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.335.2018.8.BJ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...