Powstanie przychodu przy wycofaniu nieruchomości ze spółki jawnej

REKLAMA
REKLAMA
Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 17 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii powstania przychodu w związku z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników jako zwrot części wkładu. KIS potwierdziła, że takie działanie nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Przeniesienie własności nieruchomości
Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki osobowej, prowadzi działalność pod nazwą X Spółka Jawna. Spółka wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej nieruchomość, która została wprowadzona do środków trwałych jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę, a następnie wniesiona w ramach aportu do Spółki. Wspólnicy Spółki jawnej zdecydowali o dokonaniu zwrotu części wniesionych przez wspólników wkładów i związanego z tym obniżenia wartości udziałów kapitałowych. W konsekwencji planują przeniesienie własności wspomnianej nieruchomości na wspólników. Wnioskodawca zadał pytanie, czy wycofanie nieruchomości z majątku Spółki na rzecz Wnioskodawcy i drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych przez wspólników wkładów, związane z obniżeniem wartości udziałów kapitałowych w spółce, spowoduje powstanie przychodu po stronie Wnioskodawcy, a tym samym czy po Jego stronie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Zdaniem Wnioskodawcy wycofanie nieruchomości z majątku Spółki nie spowoduje powstania przychodu po Jego stronie, a tym samym nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Neutralne podatkowo
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej i przeniesienie jej na wspólników nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu. KIS wskazała, że takie działanie jest neutralne podatkowo. Zgodnie z interpretacją, przeniesienie własności nieruchomości nie ma charakteru odpłatnego - spółka nie otrzymuje w zamian za zbycie nieruchomości żadnych korzyści majątkowych. Dodatkowo, żaden ze wspólników nie uzyskuje żadnego przysporzenia majątkowego, ponieważ wraz ze zwrotem nieruchomości następuje odpowiednie obniżenie ich udziałów kapitałowych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA