Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych?

Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych? / shutterstock

14 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża. Najważniejszą konkluzją jest potwierdzenie, że koszty poniesione w związku z zakupem i importem towaru używanego (samochodów używanych) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia tego towaru.

Zakup i sprzedaż samochodów używanych w systemie VAT marża - jak obliczyć podstawę opodatkowania

Interpretacja dotyczy sytuacji przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który zajmuje się zakupem i sprzedażą samochodów używanych, wyłącznie w systemie VAT marża. Przedsiębiorca kupuje auta na platformie aukcyjnej, a wszystkie faktury, które otrzymuje za pojazdy i inne koszty, to faktury VAT marża. Pojazdy sprzedaje również wyłącznie w systemie VAT marża.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy przy sprzedaży towaru używanego, gdzie podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża będąca różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, do kwoty nabycia (zakupu) może zaliczyć obie zapłacone kwoty wynikające z obu faktur VAT marża (faktura VAT marża za auto i faktura VAT marża za obsługę dokumentów, obsługę auta i opłatę aukcyjną)? 

Wnioskodawca uważał, że wszystkie koszty poniesione w związku z zakupem i importem tego rodzaju towaru (pojazdu używanego) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia (zakupu) tego towaru.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: 

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu, czyli kwoty stanowiącej zapłatę z tytułu sprzedaży, pomniejszonej o kwotę należnego podatku.
Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów
Do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS zaznaczył, że  podstawą do obliczenia marży jest całość kosztów związanych z nabyciem towaru, a nie tylko cena zakupu. Wszystkie te koszty, w tym koszty związane z obsługą dokumentów, obsługą auta i opłatą aukcyjną, powinny być uwzględnione w kwocie nabycia towaru.

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że interpretacja ta jest zgodna z zasadą neutralności podatkowej, która jest jednym z podstawowych założeń systemu VAT. Zasada ta oznacza, że podatnik nie powinien ponosić obciążenia podatkowego związanego z podatkiem VAT, który jest naliczany na każdym etapie procesu gospodarczego, ale nie jest kosztem dla podatnika.

Dyrektor KIS stwierdził końcowo:
"Należy więc uznać, że przy określeniu kwoty nabycia przedmiotowego samochodu w celu zastosowania procedury VAT-marża przy jego odsprzedaży, może Pan uwzględnić oprócz kwoty nabycia samochodu z faktury marża za pojazd otrzymanej z oddziału w Holandii również opłaty za obsługę auta, obsługę dokumentów i opłatę aukcyjną z faktury otrzymanej z centrali w Niemczech. Może Pan również uwzględnić w kwocie nabycia samochodu w celu zastosowania VAT-marża przy jego odsprzedaży kwotę transportu auta do kraju z faktury marża wystawionej przez centralę w Niemczech."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.204.2023.1.LK

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...