Wspólne oszczędzanie partnerów a podatek od spadków i darowizn

Przelew darowizna / Przelew darowizna / Inne

Przelewy pieniężne dokonywane między partnerami na wspólne oszczędzanie przed zawarciem małżeństwa nie są uznawane za darowizny według ustawy o podatku od spadków i darowizn, a zatem nie wywołują skutków podatkowych dla odbiorcy tych środków - potwierdziła Krajowa Informacja Skarbowa. 

Czy wspólne oszczędzanie przed ślubem to darowizna

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę dotyczył sytuacji, w której od 2014 roku stworzył on nieformalny związek z M.P. (B.), który został sformalizowany w połowie 2019 roku. Mając na uwadze wspólną przyszłość oraz założenie rodziny i zakup wspólnego mieszkania od 2015 roku, podjęli oni ustnie wspólną decyzję o odkładaniu pieniędzy na jednym koncie oszczędnościowym. W wyniku tej decyzji, ówczesna partnerka wnioskodawcy - obecnie jego żona - dokonywała przelewów ze swojego konta rozliczeniowego na konto rozliczeniowe wnioskodawcy.

Wnioskodawca zapytał, czy otrzymywanie przelewów od jego żony przed zawarciem małżeństwa wywołuje u niego skutki podatkowe według ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jego stanowisko było takie, że otrzymane przelewy nie przybrały formy darowizny według ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie trzeba z tego zdarzenia płacić podatku od spadków i darowizn.

Przelewy przed zawarciem małżeństwa nie podlegają opodatkowaniu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z wnioskodawcą. W uzasadnieniu interpretacji, organ podatkowy odwołał się do przepisu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, który ściśle określa granice przedmiotu opodatkowania, tj. nabycie według określonych tytułów, wyczerpująco wymieniając tytuły, na podstawie których nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę opisu stanu faktycznego wynikało, że przelewy nie przybrały formy darowizny według art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W związku z tym, organ podatkowy stwierdził, że otrzymywanie przez wnioskodawcę od jego ówczesnej partnerki - obecnie żony, przelewów środków pieniężnych na jego konto rozliczeniowe celem wspólnego oszczędzania przed zawarciem związku małżeńskiego nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.82.2023.1.PB

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...