REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zastosowanie stawki VAT 0% przy eksporcie towarów na podstawie dokumentów od przewoźnika jest możliwe?

transport logistyka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że stawka VAT 0% może być zastosowana przy eksporcie towarów do krajów spoza UE na podstawie dokumentów wydawanych przez przewoźnika, o ile dokumenty jednoznacznie potwierdzają wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej.

Dokumenty od przewoźnika a stawka 0% VAT

Wnioskodawczynią jest kobieta, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Kobieta zajmuje się produkcją i sprzedażą ręcznie robionych produktów za pośrednictwem międzynarodowego portalu skierowanego do klientów indywidualnych. Kobieta sprzedaje swoje produkty zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i do krajów trzecich, w tym USA, Wielkiej Brytanii, i Australii. Wszystkie transakcje eksportowe podatniczka realizuje przy użyciu usług przewoźników, głównie poczty, a w związku z wartością przesyłek poniżej 1.000 euro, nie sporządza formalnych zgłoszeń celnych, natomiast przewoźnik automatycznie generuje etykiety celne CN22. 

REKLAMA

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS, czy istnieje możliwość zastosowania stawki VAT 0% w odniesieniu do sprzedaży towarów do krajów spoza UE, mając na uwadze wyłącznie dowody wydania towaru oraz dokumenty przewoźnika potwierdzające wywóz towarów poza terytorium UE. Kobieta jest zdania, że dokumenty, takie jak dowód nadania przesyłki oraz wydruki z portalu sprzedażowego o transakcjach, są wystarczające do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla sprzedaży towarów poza UE.

KIS: eksport towarów na podstawie dokumentów od przewoźnika objęty stawką 0% VAT

REKLAMA

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez podatniczkę było prawidłowe. KIS wyjaśniła, że zgodnie z ustawą o VAT, eksport towarów poza terytorium Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu stawką 0%, pod warunkiem że przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy podatnik otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów. Takim dokumentem może być, między innymi, dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, potwierdzony przez właściwy organ celny lub jego wydruk.

Organ podatkowy uznał, że dokumenty przedstawione przez wnioskodawczynię, takie jak dowód nadania przesyłki oraz wydruk z portalu o dokonanych transakcjach sprzedaży są wystarczające do potwierdzenia faktu wywozu towarów poza terytorium UE. KIS podkreśliła, że dokumenty pozwalały na jednoznaczne stwierdzenie, że towar został wywieziony z terytorium UE. Organ podatkowy odwołał się również do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, które potwierdziły, że nie jest konieczne posiadanie formalnego zgłoszenia celnego wywozowego, jeżeli na podstawie dostępnych dowodów można bezspornie wykazać faktyczne wyprowadzenie towarów z terytorium Unii. W przypadku wnioskodawczyni, dokumenty wygenerowane przez operatora pocztowego, będącego podmiotem uprawnionym do wykonywania działalności pocztowej na podstawie odrębnych przepisów, posiadały przymiot dokumentu "urzędowego" i potwierdzały wywóz towarów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.828.2023.2.AJB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA