REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Platforma umożliwiająca kontakt między użytkownikami, a wykonawcami usług

Wnioskodawca, zarejestrowany podatnik VAT, planuje uruchomienie serwisu internetowego, który będzie platformą umożliwiającą kontakt między użytkownikami, a wykonawcami usług. W ramach serwisu, użytkownicy za pomocą specjalnych punktów, nabywanych lub otrzymywanych bezpłatnie przy rejestracji, będą mogli zapoznawać się z ofertami i składać zapytania. Celem nieodpłatnego przekazania punktów jest zachęcenie do korzystania z serwisu.

REKLAMA

Pytaniem, które wnioskodawca zadał organowi podatkowemu, było czy takie nieodpłatne przekazanie punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu podlega opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca argumentował, że działanie to nie powinno być uznane za czynność opodatkowaną, ponieważ stanowi element strategii promocyjnej i jest ściśle związane z jego działalnością gospodarczą, nie służąc bezpośrednio generowaniu przychodów. Wnioskodawca podkreślił, że nieodpłatne przekazanie pakietów punktów nie mieści się w definicji czynności opodatkowanych VAT, gdyż nie jest to świadczenie na rzecz konkretnego odbiorcy w zamian za wynagrodzenie.

Przekazanie pakietów punktów nowo zarejestrowanym użytkownikom nie podlega VAT

REKLAMA

Organ podatkowy, po dokładnej analizie przedstawionej sprawy, podzielił stanowisko wnioskodawcy. W swojej odpowiedzi, opartej na art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, wskazał, że nieodpłatne przekazanie pakietów punktów nowo zarejestrowanym użytkownikom nie podlega opodatkowaniu VAT. Organ podatkowy uzasadnił, że taka aktywność jest częścią działań promocyjnych i marketingowych wnioskodawcy, służących zwiększeniu atrakcyjności serwisu, a nie bezpośrednim świadczeniem usług czy sprzedażą towarów.

"W konsekwencji, nieodpłatne przekazanie przez Państwa pakietów S. nie będzie stanowić czynności opodatkowanej podatkiem, ponieważ nie są spełnione warunki, o których mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy. Z okoliczności przedstawionych przez Państwa wynika, że przedmiotowe świadczenie będzie mieć związek z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą.

Zatem nieodpłatne przekazanie pakietów S. (przypisanie do konta Użytkownika, który po raz pierwszy zarejestrował się w serwisie, tzw. S. P.) nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług." - wskazał Dyrektor KIS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Podsumowując, interpretacja organu podatkowego jasno wskazuje, że nieodpłatne przekazanie punktów S. nowym użytkownikom serwisu, jako element strategii promocyjnej, nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Decyzja ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego i stanowi ważną wytyczną dla podobnych działalności gospodarczych, planujących implementację systemów lojalnościowych czy promocyjnych w swojej ofercie.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA