REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy świadczenie usług prawniczych na rzecz przyszłego pracodawcy wyklucza korzystanie z podatku liniowego?

prawo, prawnik, usługi prawnicze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że świadczenie usług prawniczych na rzecz przyszłego pracodawcy, przed podjęciem z nim stosunku pracy, nie wyklucza możliwości korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym.

Świadczenie usług na rzecz przyszłego pracodawcy a podatek liniowy 

Wnioskodawczynią jest kobieta, która prowadzi działalność gospodarczą od ponad 10 lat, świadcząc usługi prawnicze. Podatniczka jest również czynnym podatnikiem VAT i od 2015 roku korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym. Wnioskodawczyni jest zatrudniona także na umowę o pracę, natomiast do 7 lipca 2023 roku świadczyła usługi prawnicze wyłącznie na rzecz podmiotów, dla których nie pracowała na umowę o pracę. Sytuacja uległa zmianie, gdy 7 lipca 2023 roku rozwiązała umowę o wykonywanie usług prawniczych i 10 lipca podjęła pracę na podstawie umowy o pracę z tym samym podmiotem, na rzecz którego wcześniej świadczyła usługi. 

REKLAMA

Kobieta skierowała pytanie do KIS czy przychody ze świadczonej działalności gospodarczej uzyskane od przyszłego pracodawcy przed rozpoczęciem świadczenia tożsamych czynności pozwalają na korzystanie z podatku liniowego. Wnioskodawczyni jest zdania, że możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym wyklucza uzyskanie przychodu z działalności gospodarczej ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadającego czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.

KIS: usługi dla przyszłego pracodawcy nie wykluczają podatku liniowego

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że w przypadku wnioskodawczyni nie zachodzą warunki wykluczające możliwość korzystania z opodatkowania podatkiem liniowym, ponieważ usługi prawnicze zostały wykonane i rozliczone przed rozpoczęciem stosunku pracy z tym samym podmiotem. W momencie uzyskania przychodu podmiot nie był pracodawcą podatniczki. KIS podkreśliła, że w przypadku wnioskodawczyni usługi prawnicze, które świadczyła dla podmiotu, nie były wykonywane w ramach stosunku pracy z tym podmiotem w chwili wystawiania faktury i uzyskania przychodu. W momencie uzyskania przychodu podmiot był przyszłym pracodawcą, a nie obecnym ani byłym.

Dodatkowo, organ podatkowy podkreślił, że istotny jest również moment uzyskania przychodu, który zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy PIT ustala się na dzień wykonania usługi lub wystawienia faktury. Według KIS, ostatnia faktura podatniczki za usługi prawnicze została wystawiona przed rozpoczęciem stosunku pracy z określonym podmiotem. Organ podatkowy podkreślił, że nie doszło do pokrywania się okresów wykonywania usług w ramach działalności gospodarczej i stosunku pracy dla tego samego podmiotu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.606.2023.1.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA