REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ubytki etanolu w transporcie międzynarodowym podlegają opodatkowaniu akcyzą?

akcyza
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że ubytki etanolu powstałe w trakcie przemieszczania towaru w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy między państwami UE, podlegają opodatkowaniu akcyzą w państwie odbioru, gdzie wykryto te ubytki.

Ubytki etanolu, które odbiorcy raportują jako straty

Wnioskodawca - pewna spółka akcyjna, producent etanolu, regularnie dostarczała ten produkt swoim kontrahentom w innych krajach UE w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W trakcie transportu często zdarzały się ubytki etanolu, które odbiorcy raportowali jako straty.

REKLAMA

Spółka chciała dowiedzieć się, w którym państwie UE - państwie wysyłki czy odbioru - powinna być naliczona akcyza od ubytków etanolu.

Wnioskodawca twierdził, że akcyza powinna być naliczona w państwie odbioru, gdzie ubytki zostały wykryte. Spółka odwołała się do Dyrektywy UE i ustawy o podatku akcyzowym, argumentując, że opodatkowanie powinno nastąpić w państwie odbioru. Zgodnie z wyrokiem TSUE i interpretacjami KAS, w przypadku wykrycia ubytków w państwie odbioru, tam powinno nastąpić opodatkowanie.

Stanowisko Organu Podatkowego:

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, potwierdzając, że ubytki etanolu podlegają opodatkowaniu w państwie odbioru.

REKLAMA

Organ podatkowy powołał się na przepisy ustawy o podatku akcyzowym i Dyrektywy UE, uznając, że ubytki etanolu powstałe podczas transportu międzynarodowego w procedurze zawieszenia poboru akcyzy podlegają opodatkowaniu w państwie, w którym wykryto nieprawidłowości. Jednakże, zgodnie z ustawą, w przypadkach siły wyższej lub zdarzeń losowych, ubytki mogą być zwolnione z akcyzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zasadą jest, że ubytki wyrobów akcyzowych podlegają opodatkowaniu w państwie członkowskim, w którym powstały, a jeżeli nie można ustalić miejsca, w którym powstały - w państwie członkowskim, w którym zostały stwierdzone. Przy czym wskazać należy, że każde państwo członkowskie ustanawia własne zasady i warunki ustalania ubytków wyrobów akcyzowych. W przypadku opodatkowania ubytków stosuje się ogólną zasadę, zgodnie z którą zastosowanie mają warunki wymagalności i stawki podatki akcyzowego obowiązujące w danym państwie członkowskim, w którym ma miejsce dopuszczenie do konsumpcji w dniu, w którym podatek akcyzowy staje się wymagalny.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy przedmiotowe wyroby akcyzowe były/są przedmiotem dostawy wewnątrzwspólnotowej z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy i w państwie członkowskim, do którego wyroby zostały wysłane, zostały/zostaną stwierdzone ubytki, to podlegają/będą podlegały one opodatkowaniu akcyzą w tym państwie członkowskim i według zasad ustalonych w tym państwie." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja ta jest zgodna z obowiązującym prawem UE i praktyką interpretacyjną. Wskazuje na to, że w przypadku ubytków etanolu w transporcie międzynarodowym, opodatkowanie akcyzą powinno nastąpić w państwie odbioru, chyba że zaistnieją okoliczności zwalniające z akcyzy. 

Źródło: Miejsce opodatkowania ubytków etanolu. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4013.264.2023.2.AM 

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA