REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy korzystanie z portalu rezerwacyjnego wpływa na formę opodatkowania usług krótkoterminowego zakwaterowania?

najem wynajem mieszkanie apartament lokal nieruchomości rynek krótkoterminowy turyści
najem wynajem mieszkanie apartament lokal nieruchomości rynek krótkoterminowy turyści
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wybór formy opodatkowania usług krótkoterminowego zakwaterowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej przy korzystaniu z internetowego portalu rezerwacyjnego jest prawidłowy.

Internetowy portal rezerwacyjny a forma opodatkowania

Wnioskodawczyni, będąca emerytką i współwłaścicielką gospodarstwa rolnego, prowadzi działalność gospodarczą związaną z krótkoterminowym zakwaterowaniem. Jako formę opodatkowania wybrała kartę podatkową. Ze względów bezpieczeństwa i wygody, wnioskodawczyni korzysta z internetowego portalu rezerwacyjnego, który przekazuje jej należności za zakwaterowanie pomniejszone o wartość prowizji.

REKLAMA

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy korzystanie z internetowego portalu rezerwacyjnego wpływa na prawidłowość wyboru formy opodatkowania dochodów z krótkoterminowego zakwaterowania w formie karty podatkowej. Wnioskodawczyni uważała, że korzystanie z portalu rezerwacyjnego, udostępniającego specjalistyczne narzędzia do rezerwacji pokoi i dokonywania płatności, mieści się w pojęciu usług specjalistycznych, więc jej forma opodatkowania pozostaje zgodna z prawem.

KIS potwierdza stanowisko podatniczki

REKLAMA

Organ podatkowy, powołując się na obowiązujące przepisy prawne, potwierdza stanowisko wnioskodawczyni. Zgodnie z art. 23 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać osoby fizyczne, w tym rolnicy, prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową.

Korzystanie z usług specjalistycznych, takich jak portal rezerwacyjny, nie wyłącza możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy, który stanowi, że podatnicy podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne.

W praktyce oznacza to, że osoby prowadzące działalność w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania mogą korzystać z portalów rezerwacyjnych, utrzymując przy tym korzystną formę opodatkowania w formie karty podatkowej.

Źródło: Opodatkowanie w formie karty podatkowej. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.521.2023.1.RK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

    Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

    Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

    Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

    REKLAMA

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

    Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

    Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

    REKLAMA

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

    Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

    REKLAMA