REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownia ortodontyczna powinna być opodatkowana stawką ryczałtu 5,5%?

zęby, dentysta, usta, medycyna, fotolia
zęby, dentysta, usta, medycyna, fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania 5,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usługi wykonania aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych.

Wyrób aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych

Wnioskodawca jest wspólnikiem pracowni ortodontycznej, która zajmuje się wyrobem aparatów ortodontycznych oraz modeli gipsowych na zlecenie prywatnych gabinetów stomatologicznych. Pracownia wykonuje prace na podstawie wycisków zębów pacjentów lub skanów wysyłanych elektronicznie przez gabinety stomatologiczne. Prace obejmują różne rodzaje aparatów ortodontycznych oraz modele gipsowe. Każdy aparat jest wykonywany na potrzeby konkretnego pacjenta przez jednego pracownika. Modele gipsowe są tworzone dla lekarza ortodonty w celu opracowania planu leczenia pacjenta oraz dla celów archiwizacji dokumentów leczenia. Wszystkie aparaty i modele są wykonywane z zakupionych materiałów przez firmę pracowni ortodontycznej.

REKLAMA

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zadał pytanie: Czy dla wykonywanej przez Panią pracy prawidłowe jest opodatkowanie 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawka ryczałtu 5,5%

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), prawidłowe jest opodatkowanie wykonywanej działalności ortodontycznej stawką ryczałtu 5,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Pracownia wykonuje pracę twórczą, tworząc unikalne aparaty ortodontyczne na potrzeby konkretnych pacjentów.

"Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że jest Pani współwłaścicielką Pracowni Ortodontycznej zajmującej się wykonywaniem aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych na zlecenie prywatnych gabinetów stomatologicznych. Wszystkie aparaty i modele są wykonywane z zakupionych przez Pracownię materiałów.

Jak wskazano powyżej przychody z działalności wytwórczej podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%. Mając na względzie powołane przepisy prawa podatkowego oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Panią z tytułu wytwarzania w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych należy opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, pracownia ortodontyczna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, powinna opodatkować swoją działalność stawką ryczałtu 5,5%. Interpretacja ta wynika z faktu, że pracownia wykonuje pracę twórczą i tworzy niepowtarzalne aparaty ortodontyczne dla konkretnych pacjentów. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.454.2022.1.DB

Zobacz także: Ortodoncja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA