REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda w konkursie dla przedsiębiorców. Jakie obowiązki ma płatnik?

konkurs

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że nagrody uzyskane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, z tytułu udziału w konkursach związanych z tą działalnością, stanowią dla nich przychód ze źródła wynikającego z prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że opodatkowanie tych nagród powinno odbywać się na tych samych zasadach, co opodatkowanie pozostałych przychodów z działalności gospodarczej.

Konkurs dla przedsiębiorców a PIT

Spółka z o.o., będąca polskim rezydentem podatkowym i częścią szwajcarskiej grupy, organizowała konkurs skierowany do osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Nagrody w konkursie obejmowały bilety lotnicze, zakwaterowanie w hotelu, szkolenia, transfery i wyżywienie, a ich wartość brutto wynosiła 5 000 złotych.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka chciała wiedzieć, czy mając na uwadze charakter uczestników konkursu (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą), ma obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego oraz czy musi wykonać obowiązki informacyjne w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka była przekonana, że wygrane w konkursie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą stanowią dla nich przychód z działalności, co oznacza, że powinny być opodatkowane według tych samych zasad jak dochód z prowadzonej działalności. W związku z tym, spółka nie widziała podstaw do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego oraz do spełnienia obowiązków informacyjnych.

W odniesieniu do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spółka A Sp. z o.o. argumentowała, że nagrody stanowią przychód z działalności gospodarczej. Ponadto podkreślili zasadę powszechności opodatkowania, która obejmuje wszelkiego rodzaju dochody, chyba że są one wyłączone przez przepisy. Spółka przywoływała również dotychczasową praktykę interpretacyjną organów podatkowych, która wspierała ich stanowisko.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa podzieliła stanowisko wnioskodawcy. Organ podatkowy uznał, że opodatkowanie wygranych w konkursach dla osób prowadzących działalność gospodarczą powinno odbywać się na tych samych zasadach, co opodatkowanie dochodów z tej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy podkreślił, że art. 30 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się głównie do sytuacji jednorazowych i incydentalnych, a nie do działalności gospodarczej prowadzonej w sposób ciągły i zorganizowany. W konsekwencji, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą powinny samodzielnie opodatkować wygrane w konkursach, tak jak inne przychody z działalności.

Źródło: Obowiązki płatnika w związku z przekazywaniem wygranych w konkursach osobom fizycznym prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.461.2023.1.KKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA