REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Parafia może odliczyć VAT od wydatków, związanych z realizacją projektu grantowego?

darowizny kościelne, kościół, działalność charytatywna, kościelna osoba prawna, PIT, podatek, odliczenie, ulga podatkowa
darowizny kościelne, kościół, działalność charytatywna, kościelna osoba prawna, PIT, podatek, odliczenie, ulga podatkowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Parafia nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od wydatków projektu grantowego w związku z tym, iż nie będą one wykorzystywane w działalności opodatkowanej podatkiem VAT Wynika to z ustawy – art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Parafia, która realizuje projekt grantowy

Pewna Parafia jest kościelną osobą prawną, która realizuje zadanie w ramach podpisanej umowy na grant "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Koszty poniesione przez Parafię w ramach tej refundacji obejmują druk ulotek, wykłady historyczne, pokaz kulinarny i degustację. 

REKLAMA

Parafia nie figuruje w rejestrze podatników VAT, nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, nie składa deklaracji VAT-7, nie prowadzi działalności gospodarczej i nie figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Faktury były wystawiane na Parafię. Zakupione towary oraz usługi, nabywane w związku z realizacją zadania, nie były wykorzystywane do czynności związanych z opodatkowaniem podatkiem VAT - wskazał Wnioskodawca.

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy Parafia ma prawo odliczenia podatku VAT naliczonego od poniesionych wydatków związanych z realizacja projektu grantowego?

Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Parafię, Dyrektor KIS stwierdził, że Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków związanych z realizacją projektu grantowego. Powołał się na przepisy ustawy o VAT, które stanowią, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli towary i usługi, na które ten podatek został naliczony, są wykorzystywane w działalności opodatkowanej podatkiem VAT. W przypadku Parafii, poniesione wydatki nie są wykorzystywane do żadnej działalności opodatkowanej podatkiem VAT, dlatego brak możliwości odliczenia podatku VAT.

"Jak wynika z treści wniosku, Parafia nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, w związku z czym zostanie spełniona przesłanka z art. 88 ust. 4 ustawy, wyłączająca możliwość zastosowania prawa do odliczenia wynikającego z art. 86 ust. 1 ustawy. Ponadto zakupione towary oraz usługi nabywane w związku z realizacją zadania nie były wykorzystywane do czynności związanych z opodatkowaniem podatkiem VAT. Podsumowując, Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu grantowego." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z realizacją projektu grantowego. To oznacza, że Parafia nie będzie mogła odzyskać poniesionego podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.420.2023.1.EB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA