REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie nowych mydeł pochodzących z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego podlega opodatkowaniu VAT?

sprzątaczka sprzątacz osoba sprzątająca sprzątanie serwis sprzątający usługi cleaningowe pokojówka hotel ośrodek wczasowy wypoczynkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że przekazanie nowych, powstałych w procesie recyklingu kostek mydeł, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie stanowić dostawę towarów i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Mydełka w kostce na wyposażeniu łazienek pokojowych

Zapytanie interpretacyjne zostało złożone przez osobę planującą rozpoczęcie działalności hotelarskiej. Osoba ta zamierza stosować mydełka w kostce na wyposażeniu łazienek pokojowych. Planuje również zawrzeć umowę o recykling pozostałości niewykorzystanego mydła z firmą recyklingową, która wytworzy nowe kostki mydlane z pozostałości odebranych z hotelu. Nowe kostki mydła mają być przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego w formie darowizny. Pytanie dotyczyło obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w związku z przekazaniem darowizny.

REKLAMA

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

KIS/MF w odpowiedzi na zapytanie podatnika stwierdził, że nieodpłatne przekazanie mydła pochodzącego z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za dostawę towarów uważa się również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym wszelkie darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. 

"W analizowanej sprawie, jak wynika z charakteru prowadzonej działalności i treści wniosku, będzie Panu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia mydeł, następnie części tych mydeł zostaną poddane procesowi recyklingu, ale dokładnie z tego samego materiału powstaną "nowe mydła". Zmieni się tylko kształt i waga, ale materiał, z którego będą wykonane nowe kostki mydła pozostanie ten sam. A przy nabyciu mydeł będzie miał Pan prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Warunkiem uznania powyższych czynności za odpłatną dostawę towaru jest przysługujące podatnikowi w części lub w całości prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które mają być przekazane. Jeżeli zatem podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów jest opodatkowane. Jak Pan wskazał, z tytułu nabycia opisanych wyżej towarów, z części których powstały nowe mydełka i które będą następnie przedmiotem darowizny, przysługiwać będzie Panu prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wobec powyższego, w okolicznościach niniejszej sprawy spełnione będą przesłanki wymienione w art. 7 ust. 2 ustawy i nieodpłatne przekazanie OPP powstałych w procesie recyklingu, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, kostek mydeł będzie stanowić dostawę towarów i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ.

Podsumowanie

W interpretacji wynika, że przekazanie nowych mydeł pochodzących z recyklingu na rzecz organizacji pożytku publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wytworzenia nowych mydeł. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.72.2023.2.AKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA