REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycja w sieć wodociągową. Czy gmina może odzyskać VAT?

Czy gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT od inwestycji w sieć wodociągową?
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą odliczenia podatku VAT związanej z inwestycją gminy w budowę sieci wodociągowej i oczyszczalni ścieków. Zgodnie z nią, gmina będzie miała możliwość odzyskania VAT związanej z budową sieci wodociągowej, ale nie z budową oczyszczalni ścieków. Artykuł omawia stanowisko KIS oraz konsekwencje tej interpretacji dla gminy.

Czy gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT od inwestycji w sieć wodociągową?

Gmina złożyła zapytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w związku z realizacją zadania inwestycyjnego współfinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie to polegało na budowie sieci wodociągowej oraz oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w miejscowości Z. Gmina zapytała, czy ma możliwość odzyskania podatku VAT związanej z realizacją tego zadania.

REKLAMA

Gmina będzie miała możliwość odzyskania VAT w związku z budową sieci wodociągowej

KIS w odpowiedzi na zapytanie Gminy powołał się na przepisy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym artykułem, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. KIS stwierdził, że sieć wodociągowa, która zostanie wybudowana, będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych, co oznacza, że Gmina będzie miała możliwość odliczenia podatku VAT od poniesionych wydatków na realizację tej inwestycji. Natomiast oczyszczalnia ścieków nie będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych, dlatego Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku od towarów i usług związanych z tą inwestycją.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji KIS, że Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT związanej z budową sieci wodociągowej, ponieważ ta inwestycja będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych. Natomiast nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT związanej z budową oczyszczalni ścieków, ponieważ ta inwestycja nie będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych. Informacja ta ma znaczenie dla Gminy, która będzie mogła uwzględnić odliczenie podatku VAT przy rozliczaniu się z budżetem. Organom administracji skarbowej daje to jasne wytyczne dotyczące odliczeń podatku VAT w przypadku inwestycji tego typu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.302.2023.1.AR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA