REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność doradztwa w ochronie środowiska morskiego może być opodatkowana ryczałtem według stawki 8,5%?

łódź statek morze ocean
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoba prowadząca działalność w zakresie ochrony środowiska morskiego w Polsce planuje zmienić sposób opodatkowania swoich przychodów z podatku liniowego na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W celu uzyskania pewności, wnioskodawca zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem, czy może skorzystać z preferencyjnej stawki 8,5%. Odpowiedź KIS potwierdza, że wnioskodawca ma prawo skorzystać z tej formy opodatkowania. Artykuł przedstawia szczegóły tej interpretacji, które mogą być przydatne dla innych przedsiębiorców zajmujących się doradztwem w dziedzinie ochrony środowiska.

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w Polsce. Specjalizuje się w ochronie środowiska morskiego i świadczy usługi doradcze w tej dziedzinie. Aktualnie opodatkowuje swoje przychody podatkiem liniowym, ale planuje zmienić sposób opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od 1 stycznia 2023 roku. Zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy może skorzystać z opodatkowania ryczałtowego według stawki 8,5% dla swojej działalności.

REKLAMA

Stanowisko KIS 

KIS lub MF odpowiedziało, że wnioskodawca ma prawo do opodatkowania swoich przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Opodatkowanie ryczałtem jest możliwe dla działalności usługowej, do której należy działalność doradztwa w sprawach środowiska naturalnego, jaką prowadzi wnioskodawca. Nie ma przesłanek negatywnych, które uniemożliwiłyby skorzystanie z opodatkowania ryczałtowego.

Podsumowanie

Wnioskodawca ma prawo do opodatkowania swoich przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% zgodnie z odpowiedzią KIS. Ta interpretacja ma zastosowanie do wnioskodawcy i jego konkretnej działalności. Wnioskodawca może teraz zmienić sposób opodatkowania swojej działalności na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i obliczać podatek według stawki 8,5%. Dla organów administracji skarbowej ta interpretacja może stanowić wytyczne dla podobnych przypadków działalności doradztwa w sprawach środowiska naturalnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.584.2022.2.AS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA