REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacja KIS: Korzystanie z pomocy publicznej w kontekście działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej

CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że Spółka, prowadząc działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), ma prawo korzystać z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Pomoc ta została przyznana w związku z inwestycjami realizowanymi na podstawie Zezwolenia, a jej korzystanie jest możliwe do końca funkcjonowania strefy, tj. do 31 grudnia 2026 r., lub do wcześniejszego wyczerpania limitu pomocy.

Stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy:

Spółka, będąca wnioskodawcą, jest podmiotem utworzonym na podstawie prawa polskiego i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W 1997 roku Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Zezwolenie to zostało udzielone do 6 października 2015 r. Spółka nie wykorzystała do dnia składania wniosku limitu pomocy publicznej, do którego była uprawniona w związku z inwestycjami zrealizowanymi na podstawie Zezwolenia.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę dany stan faktyczny, spółka stwierdziła, że prowadząc nadal działalność na terenie Strefy, jest uprawniona do korzystania z puli pomocy publicznej (w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych) uzyskanej w związku z inwestycjami zrealizowanymi na podstawie Zezwolenia, do upływu okresu na jaki ustanowiona została Strefa (lub do wyczerpania wypracowanego limitu), tj. do 31 grudnia 2026 r. Spółka opierała swoje stanowisko na wykładni dokonanej przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 6 sierpnia 2019 r., sygn. II FSK 2725/17. Aby potwierdzić swoje stanowisko spółka zdecydowała się zadać pytanie czy prowadząc nadal działalność w SSE, ma prawo korzystać z pomocy publicznej (w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych) przyznanej w związku z inwestycjami przeprowadzonymi na podstawie zezwolenia, do końca okresu funkcjonowania strefy, tj. do 31 grudnia 2026 r., lub do wcześniejszego wyczerpania limitu pomocy.

Stanowisko KIS:

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy uznała stanowisko Spółki za prawidłowe. Wcześniej, w styczniu 2020 r., KIS wydała interpretację, w której uznała stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Spółka zaskarżyła tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, który uchylił zaskarżoną interpretację. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną KIS, a wyrok stał się prawomocny od 19 lipca 2022 r.

W związku z powyższym, KIS potwierdziła, że Spółka jest uprawniona do korzystania z puli pomocy publicznej (w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych) w związku z inwestycjami zrealizowanymi na podstawie Zezwolenia do upływu okresu na jaki ustanowiona została Strefa (lub do wyczerpania wypracowanego limitu), tj. obecnie do 31 grudnia 2026 r.

Podsumowanie:

Z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że Spółka, prowadząc działalność na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ma prawo do korzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Pomoc ta, przyznana w związku z inwestycjami realizowanymi na podstawie Zezwolenia, jest dostępna do końca funkcjonowania strefy, tj. do 31 grudnia 2026 r., lub do wcześniejszego wyczerpania limitu pomocy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.456.2019.11.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA