REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odzyskać VAT przy przebudowie drogi gminnej, jeśli infrastruktura nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym?

Droga gminna
VAT przy przebudowie drogi gminnej
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gmina, planując przebudowę drogi gminnej, zwraca się do organów podatkowych w celu ustalenia możliwości odzyskania podatku VAT związanej z tą inwestycją. Zdaniem Krajowej Izby Skarbowej, gmina nie będzie uprawniona do odzyskania VAT, ponieważ wybudowana infrastruktura nie będzie wykorzystywana do celów opodatkowanych. To oznacza, że Gmina będzie musiała ponieść pełne koszty inwestycji, bez możliwości pomniejszenia ich o odzyskany podatek. Dowiedz się więcej o sposobie rozliczenia VAT w przypadku inwestycji samorządowych.

VAT przy przebudowie drogi gminnej

Zgodnie z informacją podaną w pytaniu, Gmina zamierza zrealizować inwestycję polegającą na przebudowie drogi gminnej. W ramach tej inwestycji, Gmina ubiega się o przyznanie pomocy na operacje typu "Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Gmina jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT.

REKLAMA

Pytanie dotyczy możliwości odzyskania podatku VAT przez Gminę w związku z realizacją tej inwestycji, pomimo faktu, że wybudowana infrastruktura nie będzie służyła wykorzystaniu do czynności opodatkowanych.

Gmina nie ma możliwości odzyskania VAT-u

Według stanowiska ostatecznie sformułowanego przez KIS lub MF w piśmie z 18 stycznia 2023 r., Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją zadania inwestycyjnego. Powołują się oni na fakt, że wybudowana infrastruktura nie będzie służyła wykorzystaniu do czynności opodatkowanych.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji, że Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku VAT w związku z realizacją zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie drogi gminnej. Pomimo ubiegania się o przyznanie pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Gmina nie będzie mogła odzyskać VAT, ponieważ wybudowana infrastruktura nie będzie służyła wykorzystaniu do czynności opodatkowanych.

Dla Gminy oznacza to, że koszty związane z inwestycją nie będą mogły być pomniejszone o odzyskany podatek VAT. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że nie będą musiały uwzględniać wniosków Gminy dotyczących odzyskania podatku VAT w związku z tą konkretną inwestycją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.21.2023.2.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  REKLAMA

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  REKLAMA

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA