REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od czynności związanych z usuwaniem azbestu?

VAT od czynności związanych z usuwaniem azbestu

REKLAMA

REKLAMA

Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT naliczonego związane z usuwaniem azbestu, wynika z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Gmina, jako podmiot samorządu terytorialnego, nie jest podatnikiem VAT w zakresie działań własnych, które nie podlegają opodatkowaniu. Zlecenie przedsiębiorstwu czynności związanych z transportem, załadunkiem i utylizacją odpadów zawierających azbest na rzecz mieszkańców nie pozwoli gminie na odliczenie podatku VAT.

VAT od czynności związanych z usuwaniem azbestu

Podatnikiem jest Gmina, jednostka samorządu terytorialnego, która wystąpiła o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu dotyczącego usuwania azbestu. Gmina zamierza zlecić przedsiębiorstwu czynności związane z transportem, załadunkiem i utylizacją odpadów zawierających azbest na rzecz jej mieszkańców będących właścicielami nieruchomości. Gmina zapytała, czy będzie miała prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego z tego tytułu.

REKLAMA

Gmina nie będzie mogła odliczyć VAT związanego z usuwaniem azbestu

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizacją inwestycji. Podmioty samorządu terytorialnego, takie jak Gmina, są podatnikami VAT tylko w zakresie czynności realizowanych na podstawie umów cywilnoprawnych. Działalność, którą Gmina zamierza podjąć w ramach usuwania azbestu, nie jest działalnością gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu VAT. Ponadto, Gmina nie pobiera żadnych opłat od mieszkańców za wykonane usługi, co dodatkowo wyklucza możliwość odliczenia podatku VAT.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji KIS/MF, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT naliczonego związane z zleceniem czynności usuwania azbestu przedsiębiorstwu. Gmina wykonuje te czynności jako działania własne, które nie podlegają opodatkowaniu VAT. Interpretacja ta ma znaczenie dla Gminy, która nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od poniesionych wydatków. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że podatnikom samorządu terytorialnego nie przysługuje prawo do odliczenia VAT w przypadku działań własnych, które nie podlegają opodatkowaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.302.2023.2.KW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA