REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć cały VAT z faktur związanych z inwestycją w rozbudowę kanalizacji sanitarnej?

VAT z faktur związanych z inwestycją w rozbudowę kanalizacji sanitarnej

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus wydał interpretację podatkową dotyczącą praw do odliczenia VAT związanych z inwestycją w rozbudowę systemu kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Gmina zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy będzie miała pełne prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących ponoszone wydatki. Według stanowiska fiskusa, jako czynny podatnik VAT, gmina będzie uprawniona do pełnego odliczenia podatku VAT, pod warunkiem, że będzie dokonywała odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.

VAT z faktur związanych z inwestycją w rozbudowę kanalizacji sanitarnej

Gmina zarejestrowana jako czynny podatnik VAT zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) lub Ministerstwa Finansów (MF) z zapytaniem dotyczącym możliwości odliczenia podatku VAT związanej z realizacją inwestycji. Gmina planuje rozbudowę systemu kanalizacji sanitarnej na terenie gminy, która jest współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt ma na celu poprawę warunków życia mieszkańców poprzez rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej.

REKLAMA

Gmina chciała uzyskać informację, czy będzie jej przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących ponoszone wydatki związane z realizacją inwestycji.

Gmina ma prawo do pełnego odliczenia VAT

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej lub Ministerstwa Finansów, Gmina jako czynny podatnik VAT będzie uprawniona do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z inwestycją. Gmina będzie dokonywać odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, co daje jej prawo do pełnego odliczenia podatku VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami.

W przypadku, gdy Gmina nie wykorzystuje inwestycji do świadczenia usług na rzecz swoich jednostek, nie będzie obowiązkowa proporcjonalna redukcja odliczenia podatku VAT. Gmina planuje podpisanie umów z mieszkańcami na odbiór ścieków i wystawianie na ich rzecz faktur z 8% stawką podatku VAT. Całkowite prawo do odliczenia podatku VAT nie będzie ograniczone.

Podobne interpretacje podatkowe wydane dla innych gmin potwierdzają, że Gmina będzie uprawniona do pełnego odliczenia podatku VAT związanej z rozbudową sieci kanalizacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.213.2023.1.KS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA