REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT z faktur dotyczących inwestycji rekreacyjnych?

VAT z faktur dotyczących inwestycji rekreacyjnych
VAT z faktur dotyczących inwestycji rekreacyjnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek o przyznanie pomocy na inwestycję w ramach Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Celem tej inwestycji jest przebudowa infrastruktury rekreacyjnej, która ma pobudzić aktywność społeczną mieszkańców. Jednak Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne. Powód to brak wykonania czynności opodatkowanych związanych z wykorzystaniem tych obiektów. Jakie są konsekwencje tej decyzji dla gminy?

VAT z faktur dotyczących inwestycji rekreacyjnych

Gmina … złożyła wniosek o przyznanie pomocy na inwestycję pn. „…” w ramach działania 4.2 Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych społeczność dla działania: Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność z wyłączeniem projektów grantowych objętego Programem Operacyjnym „…” na lata 2014-2020. Właścicielem ww. nieruchomości jest Gmina ….

REKLAMA

Zaprojektowane urządzenia będą ogólnodostępne, korzystanie z nich jest i będzie nieodpłatne. Inwestycja została zrealizowana w interesie zbiorowym tzn. przebudowana infrastruktura rekreacyjna jest niekomercyjna i ogólnodostępna.

REKLAMA

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty (art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Zadania własne obejmują sprawy m.in. kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Zasadniczym celem projektu jest pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców poprzez przebudowę ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury rekreacyjnej w Gminie ….

Z tytułu realizacji projektu Gmina (beneficjent/inwestor/nabywca towarów i usług) poniesie wydatki, które udokumentowane będą fakturami VAT wystawionymi przez firmę wykonującą roboty budowlane. Obiekty objęte inwestycją nie są i nie będą wykorzystywane przez Gminę … (podatnika VAT) do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (art. 86 ust. 1).

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku VAT

Według stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), Gmina nie będzie miała możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki inwestycyjne na wyposażenie miejsca aktywnego wypoczynku w związku z realizacją projektu „…”.

KIS powołało się na przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podatnikowi, który wykonuje czynności opodatkowane, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponieważ Gmina … nie wykonuje czynności opodatkowanych podatkiem VAT w związku z wykorzystaniem obiektów objętych inwestycją, nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji KIS, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących wydatki inwestycyjne na wyposażenie miejsca aktywnego wypoczynku w związku z realizacją projektu „…”. Powodem jest brak wykonywania przez Gminę czynności opodatkowanych podatkiem VAT w związku z wykorzystaniem tych obiektów.

Dla organów administracji skarbowej wynika z interpretacji, że Gmina nie spełnia warunków umożliwiających odliczenie podatku naliczonego, gdyż nie wykorzystuje obiektów inwestycyjnych do czynności opodatkowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.306.2023.1.PRP

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

    Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

    REKLAMA

    Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    REKLAMA

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA