REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy samorząd terytorialny ma prawo do odliczenia VAT z tytułu realizacji projektu (wymiana nawierzchni)?

Prawo do odliczenia VAT przez samorząd terytorialny (wymiana nawierzchni)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu, ponieważ realizowany projekt związany jest z wykonywaniem zadań własnych gminy, a wydatki poniesione na towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Prawo do odliczenia VAT przez samorząd terytorialny (wymiana nawierzchni)

Stan faktyczny: Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Realizuje zadanie polegające na wymianie nawierzchni, w związku z którym ubiega się o środki europejskie. Wniosek o wsparcie został rozpatrzony pozytywnie i podpisano umowę o dofinansowanie. Projekt ma na celu umożliwienie mieszkańcom korzystania z budynku użyteczności publicznej. Inwestycja nie będzie wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, ani nie będzie generować dochodów opodatkowanych tym podatkiem.

REKLAMA

Pytanie i stanowisko wnioskodawcy: Pytanie: Czy Gmina ma prawną możliwość odliczenia podatku od towarów i usług, w związku z realizacją projektu, wykonywanego w ramach zadań własnych gminy? Stanowisko wnioskodawcy: Gmina nie ma możliwości odliczenia kwot podatku VAT, w związku z realizacją projektu wykonywanego w ramach zadań własnych Gminy.

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT

REKLAMA

Stanowisko organu podatkowego: Stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu, ponieważ realizowany projekt związany jest z wykonywaniem zadań własnych gminy, a wydatki poniesione na towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione dwa warunki: odliczenia tego podatku dokonuje podatnik, który nabył towary lub usługi z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz gdy towary i usługi te są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W przypadku realizowanego przez Gminę projektu, żaden z tych warunków nie jest spełniony.

Dodatkowo, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli wydatki poniesione na nabycie towarów i usług nie są związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W przypadku Gminy, realizowany projekt nie jest związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, a z wykonywaniem zadań własnych, co dodatkowo potwierdza brak prawa do odliczenia podatku VAT.

Podsumowanie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu, ponieważ realizowany projekt związany jest z wykonywaniem zadań własnych gminy, a wydatki poniesione na towary i usługi nabyte w ramach realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ta interpretacja jest zgodna z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.305.2023.1.KF

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA