REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć stratę z lat ubiegłych na potrzeby ustalenia podstawy obliczenia daniny solidarnościowej?

pieniądze, darowizna, podatek
pieniądze, darowizna, podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zmieniła uprzednio wydaną interpretację podatkową, stwierdzając, że można uwzględnić straty z lat ubiegłych przy obliczaniu daniny solidarnościowej.

Możliwość odliczenia straty z lat ubiegłych na potrzeby daniny solidarnościowej

W 2015 roku podatnik prowadzący działalność gospodarczą, odnotował stratę podatkową ze źródła przychodów opodatkowanych zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2020 roku osiągnął dochód, a przy rozliczeniu rocznym PIT-38 za ten rok, odliczył 50% straty z 2015 roku. Do obliczenia podstawy daniny solidarnościowej za 2020 rok uwzględnił dochód z tego źródła po odliczeniu straty.

REKLAMA

Przedsiębiorca zwrócił się do KIS z pytaniem dotyczącym możliwości uwzględnienia w podstawie obliczenia daniny solidarnościowej za 2020 rok dochodu ze źródła wymienionego w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po pomniejszeniu go o 50% straty z lat ubiegłych.

W jego ocenie, podstawę obliczenia daniny solidarnościowej stanowi suma dochodów po pomniejszeniu o określone kwoty, w tym straty z lat ubiegłych.

Dyrektor KIS zmienia swoje stanowisko

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa początkowo uznała stanowisko podatnika za nieprawidłowe, uznając, że przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej nie można uwzględniać straty z lat ubiegłych. Jednak w zmienionej interpretacji podatkowej Dyrektor KIS stwierdził nieprawidłowości w uprzednio wydanej interpretacji i uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.

Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 30h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą obliczenia daniny solidarnościowej jest nadwyżka ponad 1 000 000 zł dochodów, po ich pomniejszeniu o kwoty określone w ustawie, w tym straty z lat ubiegłych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W konsekwencji, ustalając wysokość dochodu stanowiącego podstawę ustalenia daniny solidarnościowej podatnik uwzględnia straty z lat ubiegłych, jednakże straty te muszą dotyczyć dochodu, który powstał w określonym źródle przychodu i który jednocześnie jest uwzględniony w podstawie obliczenia daniny solidarnościowej za dany okres." - podsumował organ.

Źródło: Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 1 marca 2024 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8220.7.2024.HTCE

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA