REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości ze spadku podlega opodatkowaniu ryczałtem?

podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości zmarłego przedsiębiorcy przez spadkobiercę podlega różnym formom opodatkowania w zależności od czasu i warunków sprzedaży.

Zmarły przedsiębiorca

Osoba prowadziła działalność gospodarczą od 1992 roku, skupiając się na robotach budowlanych. Była zarejestrowanym podatnikiem VAT i korzystała z ryczałtowego podatku dochodowego. Niestety, zmarła 27 czerwca 2023 roku. Jej spadkobierczynią stał się wnioskodawca, który nigdy nie prowadził działalności gospodarczej. W skład spadku weszły nieruchomości, które zmarła posiadała ponad 5 lat.

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy sprzedaż nieruchomości przed działem spadku będzie opodatkowana ryczałtem 10% od przychodu oraz czy sprzedaż nieruchomości po dziale spadku przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej będzie opodatkowana ryczałtem lub podatkiem dochodowym.

Wnioskodawca twierdził, że sprzedaż przed działem spadku podlega opodatkowaniu ryczałtem 10%, zaś w przypadku sprzedaży po dziale spadku, wnioskodawca uważa, że nie podlega opodatkowaniu ryczałtem ani podatkiem dochodowym, argumentując, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku jest wolna od podatku, jeśli sprzedana po 5 latach od nabycia.

Sprzedaż nieruchomości przed działem spadku podlega opodatkowaniu ryczałtem

REKLAMA

Organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą w obu przypadkach. Uznał, że sprzedaż przed działem spadku podlega opodatkowaniu ryczałtem, jeśli wnioskodawca kontynuuje działalność zmarłej osoby. Natomiast sprzedaż po dziale spadku przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej i po upływie pięciu lat od nabycia jest wolna od podatku. 

"Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, należy stwierdzić, że planowana przez Stronę sprzedaż Nieruchomości nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie przez spadkodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W konsekwencji, planowana sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie ciążył na Wnioskodawcy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podsumowując, wskutek dokonania sprzedaży Nieruchomości nie powstanie po stronie Wnioskodawcy obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych." - wskazał wnioskodawca, co potwierdził Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Decyzja organu podatkowego jest zgodna z argumentacją wnioskodawcy i obowiązującymi przepisami prawa. Potwierdza, że sprzedaż nieruchomości przed działem spadku jest opodatkowana ryczałtem, gdy kontynuowana jest działalność zmarłego. W przypadku sprzedaży po dziale spadku, gdy spełnione są określone warunki, sprzedaż nie jest opodatkowana. Brak szczegółowego uzasadnienia może być ograniczeniem w zrozumieniu decyzji, jednak sama interpretacja jest zgodna z prawem podatkowym.

Źródło: Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości przed działem spadku i po dziale spadku - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.675.2023.3.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA