REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy adwokat zatrudniający osobę o wykształceniu prawniczym może skorzystać z 15 % stawki podatkowej?

praca, adwokat, prawnik
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 15% ze względu na formalne zatrudnienie osoby do wykonywania czynności związanych z zawodem adwokata.

Zatrudnienie prawnika a kwestia opodatkowania 

Wnioskodawca, posiadający uprawnienia adwokackie oraz doradcy podatkowego, planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mężczyzna zamierza korzystać z możliwości opodatkowania działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W celu wsparcia w wykonywaniu czynności związanych z zawodem adwokata oraz doradcy podatkowego, wnioskodawca zamierza zatrudnić osobę o wykształceniu prawniczym na podstawie umowy cywilnoprawnej. Umowa obejmować ma prace związane z analizą prawno-podatkową, opiniami prawnymi, projektami pism oraz raportami podatkowymi. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy możliwe jest skorzystanie z jednolitej stawki podatkowej 15% dla wszystkich przychodów z przyszłej działalności prawniczej, jeśli zatrudniona osoba wykonuje czynności związane z zawodem adwokackim. Podatnik uważa, że jest uprawniony do zastosowania jednolitej stawki podatkowej w wysokości 15% dla wszystkich przychodów związanych działalnością.  

KIS: działalność prawnicza opodatkowana stawką w wysokości 15%

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, podatnik mógł opodatkować swoje przychody z działalności prawniczej stawką 15%, ponieważ zatrudnił osobę do wykonywania określonych czynności związanych z działalnością adwokata, co powaliło skorzystać z niższej stawki ryczałtu. KIS stwierdziła, że wnioskodawca, który jest prawnikiem, zatrudnił inną osobę fizyczną do wykonania zadań powiązanych z kluczowymi aspektami zawodu adwokata. Organ wskazał że aby móc skorzystać z ulgowej stawki podatkowej wynoszącej 15%, zatrudniona osoba fizyczna musi być zaangażowana w działania ściśle związane z głównym zakresem działalności gospodarczej podatnika. 

Ponadto, KIS zaznaczyła, że wnioskodawca nie zamierza zatrudniać innych pracowników, którzy nie będą bezpośrednio zaangażowani w podstawowe zadania związane z praktyką adwokacką lub doradztwem podatkowym, co umożliwia skorzystanie z 15% stawki podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.969.2022.2.MG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA